Rosję czeka olbrzymi spadek importu i eksportu. Skutki będą wieloletnie?

Rosję czeka olbrzymi spadek importu i eksportu. Skutki będą wieloletnie?

Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie 24 lutego br. Od tego czasu kraj musi mierzyć się ze zdecydowanymi sankcjami, które mają osłabić rosyjską gospodarkę. Z rosyjskiego rynku wycofują się także kolejne firmy, a wielu przedsiębiorców zrywa wszelkie kontakty biznesowe. Czy rosyjski rynek się załamie? Jak wojna wpłynie na import i eksport?

Co czeka rosyjski rynek?

Sankcje nałożone na Rosję przez większość państw UE i NATO są najbardziej dotkliwymi w historii stosowania tego rodzaju presji. Jednak, jak zauważa Łukasz Klażyński, partner w Foodcom[1], obecnie wiele rosyjskich firm stara się je omijać poprzez handel z firmami zarejestrowanymi np. w Armenii czy Kazachstanie, aby ratować się przed bankructwem.

Mimo wszystko rosyjska gospodarka odczuje sankcje, które mają być coraz bardziej dotkliwe. Jak zapowiada Łukasz Klażyński, już w najbliższym czasie możemy spodziewać się znacznego spadku rosyjskiego eksportu i importu.

Spadek ten będzie różny w zależności od branży i rodzaju transportu. Możliwe jest, że jego czas trwania i zakres nie będzie mniejszy niż w przypadku agresji na Krym w 2014 r., która spowodowała 40% spadek eksportu i konsekwencje trwające około 5 lat.

 Łukasz Klażyński, partner w Foodcom

Co czeka rosyjski import i eksport w dalszej perspetywie? Łukasz Klażyński zwraca uwagę na to, że gospodarka rosyjska może wzmocnić powiązania z Chinami. A te już teraz są jej największym parterem handlowym. Z drugiej jednak strony, jak dodaje ekspert, Chiny nie będą raczej w stanie wchłonąć całej zmiany w handlu związanej z sankcjami.

Rosyjski import i eksport na rynku światowym

Jak zauważa Łukasz Klażyński z Foodcom: "W ostatnich latach Rosja, jako kraj obfitujący w zasoby naturalne, odnotowywała znaczną nadwyżkę handlową, która w latach 2002-2021 wynosiła 10-34%". A według najnowszych danych GTAS Forecasting, w 2021 r. Rosja była 12. największym eksporterem i 21. importerem na świecie.

W tym czasie, na poziomie globalnych, Rosja przodowała w eksporcie pszenicy, nawozów lub podstawowego żelaza i stali – wymienia Łukasz Klażyński.

Jednocześnie, co warto pokreślić, jest drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej i paliw mineralnych, olejów mineralnych oraz produktów ich destylacji.

Z kim handlowała Rosja?

Z perspektywy geograficznej, 10 najważniejszych partnerów handlowych Rosji to:

  • Chiny kontynentalne (68 mld USD),
  • Holandia (42 mld USD),
  • Niemcy (30 mld USD),
  • Turcja (27 mld USD),
  • Białoruś (23 mld USD),
  • Wielka Brytania (22 mld USD),
  • Włochy (19 mld USD),
  • Kazachstan (18 mld USD),
  • USA (17 mld USD),
  • Korea Południowa (17 mld USD).

Jak komentuje Łukasz Klażyński, wymienione wyżej kraje odpowiadają łącznie za 58% eksportu Rosji w 2021 roku.


Fot.: stock.adobe.com/ali

[1] Foodcom jest polską firmą rodzinną specjalizującą się w produkcji i dystrybucji żywności dla sieci hurtowych i detalicznych na rynku globalnym. 

Reklama