Pesymistyczne nastroje w przemyśle. Gastronomia z nadziejami

Pesymistyczne nastroje w przemyśle. Gastronomia z nadziejami

Główny Urząd Statystyczny podał wyniki odczytu ogólnego wskaźnika bieżącego klimatu koniunktury w przemyśle. W marcu wyniósł on -16,7 pkt. Oznacza to spadek o 6,7 pkt. zaledwie w ciągu miesiąca.​ Wynik oraz nastroje w przemyśle komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Jak zaznacza ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, badania koniunktury już kolejny miesiąc z rzędu pokazują przygnębiające nastroje w przemyśle. Jak dodaje, sama przyszłość też nie jest postrzegana pozytywnie. Jednak, mimo tego, "ogromny popyt konsumencki nie pozwala wyhamować przedsiębiorstwom z produkcją, gdzie w normalnych warunkach przy takich cenach producenckich przemysł doświadczałby recesji" – zaznacza Mariusz Zielonka.

Najbardziej skutki wojny, a dokładnie wyjazdu pracowników do Ukrainy odczuwają dwie branże: transportowa oraz budowlana. O ile bieżąca ocena nie jest specjalnie gorsza od ogólnej koniunktury, to skala redukcji z miesiąca na miesiąc pokazuje, że te dwie branże w najbliższym czasie będą pod bardzo silną presją w kwestii możliwości wywiązywania się ze swoich zobowiązań lub realizacją nowych zamówień.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan

Mariusz Zielonka zwraca także uwagę na pozytywne informacje. A wśród nich należy zwrócić uwagę na odbudowywanie się branży, która do tej pory nie pozbierała się jeszcze z powodu pandemii, czyli zakwaterowania i gastronomii. 

Mimo że nadal przeważają w tej branży oceny negatywne, to w marcu bieżąca sytuacja jest oceniana przez przedsiębiorców lepiej niż przed miesiącem. Jako  jedyni patrzą w przyszłość bardziej optymistycznie aniżeli reszta branż.

Mariusz Zielonka

Jak zauważa ekspert, bardziej optymistyczne nastroje w tej branży prawdopodobnie wynikają z dwóch czynników. Z jednej strony wchodzimy w sezon turystyczny (okres świąteczny), z drugiej natomiast widać już zapowiedzi zakończenia obostrzeń pandemicznych. Jak tłumaczy Mariusz Zielonka, "przedsiębiorcy mogli uznać, że nie będzie już powrotu do częściowych ograniczeń działalności w najbliższej przyszłości". 


Źródło: Konfederacja Lewiatan
Fot.: stock.adobe.com/MNStudio

Reklama