Brak dostaw z Ukrainy może przełożyć się na ograniczoną dostępność towarów

Brak dostaw z Ukrainy może przełożyć się na ograniczoną dostępność towarów

Ukraina to największy światowy producent oleju słonecznikowego i lecytyny słonecznikowej. Produkty te stanowią ważny składnik w wielu kategoriach żywności. Zapasy tych surowców bardzo szybko się kurczą, co może spowodować konieczność zmiany receptur i zastosowanie zamienników.

W celu zminimalizowania strat żywności i utrzymania ciągłości dostaw, Polska Federacja Producentów Żywności ZP zaapelowała do premiera/ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka o elastyczne i indywidualne podejście inspekcji kontrolnych w przypadku wystąpienia różnic pomiędzy składem produktu, a deklaracją na opakowaniu.    

W najbliższym czasie ze względu na brak możliwości dostaw z Ukrainy i zwiększonego popytu na rynkach światowych ograniczona będzie dostępność m.in. oleju słonecznikowego i lecytyny słonecznikowej. Mogą pojawić się też niedobory niektórych odmian pszenicy.

Andrzej Gantner, wiceprezes, dyrektor generalny PFPŻ ZP

Przy braku odpowiednich ilości surowców, konieczne będzie stosowanie zamienników, np. olej rzepakowy zamiast słonecznikowego, lub np. obniżenie w recepturze ilości deficytowego składnika i dodanie innego, np. olej rzepakowy i słonecznikowy zamiast wyłącznie słonecznikowego.

Szybkie zmiany dostosowawcze receptur będą jednak problematyczne w świetle możliwości adekwatnej zmiany etykiet. Chodzi tu w szczególności o nowe wykazy składników na opakowaniach oraz informacje o wartości odżywczej wyrobów. Wystąpienie tego typu różnic informacji na opakowaniu względem rzeczywistego składu, będą stanowić niezgodność względem obowiązujących przepisów z zakresu znakowania, głównie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Andrzej Gantner

Biorąc pod uwagę wyjątkowość zaistniałej sytuacji oraz trudną do przewidzenia dostępność określonych surowców, PFPŻ ZP apeluje o zastosowanie przez urzędowe inspekcje w Polsce czasowego elastycznego podejścia podczas kontroli oznakowania wyrobów, przyjmując zasadę indywidualnego podejścia.

Federacja wnioskuje o akceptację odchyleń etykietowania żywności, które będą związane z wymianą surowców/dostosowaniem receptur, zakładając, że producent będzie w stanie udowodnić przyczynę zmiany spowodowaną ograniczoną dostępnością danego surowca oraz przy zachowaniu bezpieczeństwa zdrowotnego produktów gotowych.

Andrzej Gantner

Źródło: PFPŻ ZP
Foto: stock.adobe.com/fotofabrika

Reklama