Polacy a suplementy diety. Jak wygląda ten rynek w Polsce? [BADANIE]

Polacy a suplementy diety. Jak wygląda ten rynek w Polsce? [BADANIE]

Ponad 80% Polaków suplementujących dietę przyjmuje preparaty witaminowo-mineralne, niemal trzech na czterech najchętniej sięga po suplementy w formie tabletek lub kapsułek do połykania.

Większość konsumentów zakupów dokonuje w aptece. Prawie 1/4 Polaków wydaje na suplementy od 51 do 80 zł miesięcznie, a ponad 1/4 zażywa więcej suplementów niż przed rokiem. OSAVI przedstawia raport „Polacy a suplementy diety. Zwyczaje suplementacyjne”.

Rynek suplementów w Polsce

Dane z KRS wskazują, że na polskim rynku obecnie znajduje się blisko 30 tys. podmiotów produkujących i sprzedających suplementy diety. Liczba ich producentów wzrosła w ubiegłym roku o 4,4%, był to najwyższy wzrost tego segmentu w ciągu ostatnich pięciu lat. Rozwój rynku wynika ze wzrastającego popytu na suplementy diety, według danych firmy analitycznej PMR rynek ten jest wart 6 mld zł.

Dwóch na trzech dorosłych Polaków zażywa suplementy diety

Najczęściej wybierane są suplementy witaminowo-mineralne – zażywa je 81,1% respondentów. W drugiej kolejności nasi rodacy wybierają preparaty poprawiające wygląd skóry, włosów i paznokci (33,2%), a także wzmacniające stawy i kości (31,4%) Najmniej popularne są suplementy zawierające szczepy bakterii i drożdży – zażywa je zaledwie 9,4% Polaków.

Wyniki badania zleconego przez OSAVI, markę suplementów diety z kategorii premium, pokazują, że nasi rodacy pozostają wierni klasycznym formom suplementów. Polacy najczęściej wybierają:

  • preparaty w tradycyjnej formie tabletek i kapsułek do połykania (71,2%),
  • tabletki musujące (ok. 10%),
  • sprayje doustne, oleje i syropy (1%).

Dodatkowo z badania wynika, że dla 8,4% respondentów sposób przyjmowania suplementów nie ma znaczenia.

Z naszych obserwacji wynika, że mimo iż nadal najpopularniejsze są formy stałe suplementów, to polscy konsumenci powoli zaczynają przekonywać się do preparatów w nowoczesnych formach, takich jak żelki oraz spraye doustne. Charakteryzuje je większa przyswajalność, a dodatkowo są to formuły łatwiejsze do przyjmowania dla osób mających problemy z połykaniem dużych tabletek oraz systematycznością w suplementacji.

Maciej Jaskólski, dyrektor ds. rozwoju produktów OSAVI

Blisko połowa Polaków kupuje suplementy diety raz w miesiącu w aptekach

Badanie pokazuje, że większość Polaków nadal suplementy nabywa w aptekach – deklaruje to 58,5% respondentów. Jednocześnie jednak wyniki wskazują na rosnące znaczenie sprzedaży online w tym segmencie – niemal jeden na trzech badanych kupuje suplementy przez internet. Co ciekawe jedynie 3,6% Polaków jako miejsce nabywania suplementów diety wybiera drogerię, a 2,8% – zielarnię.

Mimo że konsumenci nadal najchętniej kupują suplementy diety w stacjonarnych aptekach, to jednak zauważalny jest wzrost znaczenia sektora e-commerce w tej kategorii. Dowodzi tego fakt, że pomimo spadku liczby firm prowadzących sprzedaż detaliczną suplementów, rynek ten nadal się rozwija, a produkcja suplementów wzrasta.

Armand Przygodzki, CEO OSAVI

Wyniki badania wskazują, że większość naszych rodaków dokonuje zakupu suplementów diety raz w miesiącu – odpowiedź tę wskazała blisko połowa ankietowanych. Raz na kilka miesięcy tych zakupów dokonuje 35,6% badanych. Prawie 10% badanych suplementy kupuje częściej niż raz w miesiącu.

Respondenci zostali także zapytani o to, jak zmieniły się ich zwyczaje zakupowe na przestrzeni ostatniego roku. Ponad 60% Polaków deklaruje taką samą częstotliwość zakupu suplementów diety jak przed rokiem. Jednocześnie jednak 26,2% badanych przyznaje, że tego rodzaju preparaty obecnie kupuje częściej, a tylko 7,5% zmniejszyło częstotliwość tych zakupów.

Co czwarty Polak przyjmuje więcej suplementów niż przed pandemią

Ankietowani zapytani o miesięczny budżet na suplementy diety najczęściej wskazywali kwotę 21-50 zł – takie wydatki deklaruje ponad 1/3 respondentów. Blisko 1/4 Polaków na suplementy wydaje od 51 do 80 zł miesięcznie. Wyniki badania wskazują, że w sumie ponad 70% naszych rodaków na suplementy w ciągu miesiąca nie wydaje więcej niż 80 zł. Jednocześnie wydatki 1/8 badanych przekraczają kwotę 111 zł miesięcznie.

Jak wygląda kwestia zażywania suplementów w kontekście trwającej pandemii? Z przeprowadzonego badania wynika, że zwyczaje suplementacyjne Polaków uległy pewnej zmianie pod jej wpływem. Ponad 1/4 badanych wskazuje, że zażywa je częściej, blisko 2/3 respondentów przyznaje, że zażywa suplementy diety z taką samą częstotliwością, jak przed jej rozpoczęciem, a jedynie 4,3% robi to rzadziej.


Źródło: OSAVI
Foto: stock.adobe.pl/Bits and Splits

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków. Ankieta została przeprowadzona przez agencje badawcza metoda CAWI w lutym 2022 r. na próbie 1000 osób.

Reklama