Znamy założenia "tarczy antyputinowskiej". Ma powstrzymać wzrost cen

Znamy założenia "tarczy antyputinowskiej". Ma powstrzymać wzrost cen

Premier zapowiedział w piątek pierwsze założenia tzw. tarczy antyputinowskiej. Rząd skupi się w niej na przeciwdziałaniu inflacji i powstrzymaniu wzrostu cen, ochronie miejsc pracy oraz derusyfikacji gospodarki.

Będzie 500+ dla rolników

Pierwszym elementem działań tarczy ma być przeciwdziałanie inflacji i wzrostowi cen. Jak podczas konferencji mówił Mateusz Morawiecki, rolnicy odczują skutki wojny choćby w cenach nawozów.

 

W ramach tzw. tarczy antyputinowskiej rząd zakłada dopłaty dla rolników. Mają one wynosić 500 zł do każdego hektara gruntów rolnych oraz 250 zł do łąk i pastwisk. Jak zapowiedział premier, wsparcie zostanie ograniczone do 50 ha gruntu.

Rekompensaty dla rolników mają być wypłacane na podstawie faktur od 1 września 2021 roku do 15 maja 2022 roku. Jak wyjaśnił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa, rząd zwróci im różnicę kosztów, a wspomniane 500 lub 250 zł jest górnym limitem tej pomocy.

 

Jak dodał Morawiecki, rząd zabiega o wsparcie dla producentów rolnych na forum unijnym. Rozwiązania zostaną wdrożone po uzyskaniu notyfikacji UE.

Derusyfikacja polskiej gospodarki

"Będziemy zajmowali się derusyfikacją polskiej i europejskiej gospodarki. Apelujemy, żeby wstrzymywać działania na rynku rosyjskim" – poinformował podczas piątkowej konferencji premier.

Morawiecki dodał, że coraz mocniej ograniczany jest handel z Rosją i Białorusią. Jednak, jak zaznaczył, jego całkowite zablokowanie pozostaje wyłączną kompetencją Komisji Europejskiej.

Premier zwrócił uwagę na to, że polski rząd wzywa KE do podjęcia takich działań. "Dziś wykonujemy te czynności, do których jesteśmy uprawnieni, bardzo drobiazgowo sprawdzamy, jakiego typu towary wjeżdżają na Białoruś i dalej" – wyjaśnił szef rządu.

Trzynasta emerytura 

Premier podkreślił, że czekają nas kolejne tubulencje, a o obecnej sytuacji należy myśleć jako o maratonie, nie sprincie. "Wiedząc, jak wielkim wyzwaniem cenowym dla wielu gospodarstw domowych są te obecne realia gospodarcze już wkrótce, za parę tygodni wypłacamy trzynastą emeryturę" – zapowiedział szef rządu.

Jak dodał Morawiecki, trzynasta emerytura obejmie blisko 10 mln emerytów i rencistów. Ma być elementem, który w pewnym stopniu złagodzi skutki inflacji i wojny.


Foto: gov.pl

Reklama