Po wielu miesiącach mamy spadek inflacji. Czy to cisza przed burzą?

Po wielu miesiącach mamy spadek inflacji. Czy to cisza przed burzą?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r. wzrosły o 8,5% – poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Po raz pierwszy od czerwca 2021 roku inflacja spadła w zestawieniu z poprzedzającym miesiącem.

Inflacja w lutym 2022 roku spadła po raz pierwszy od 9 miesięcy. Wzrost cen r/r wyniósł 8,5% w porównaniu do 9,4% w styczniowym odczycie.

Źródło danych: GUS

Największy wpływ na wskaźnik miały wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 2,7%), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 1,2%), zdrowia (o 1,2%), łączności (o 1,4%) oraz restauracji i hoteli (o 1,5%) – podaje GUS. Z kolei niższe ceny w zakresie żywności (o 1,1%) obniżyły lutową inflację o 0,28 p.p. Jednak największy wpływ na wskaźnik miały jednak ceny w transporcie. W tym przypadku spadek o 4,6% przełożył się na obniżenie cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,44 p.p.

Ceny żywności w lutym 2022 roku

Ceny żywności w styczniu notowały wzrosty na poziomie 2,7% w porównaniu do grudnia ub.r. W lutym zaczęły one spadać. Na przestrzeni miesiąca żywność staniała o 1,1%. Największe spadki w relacji miesięcznej odnotowały w lutym:

  • mięso wieprzowe ( spadek o 6,1%),
  • jaja (3,6%).
  • ryż (2,6%), 
  • mięso ogółem (2,3%),
  • wędliny (1,6%).

Z kolei wzrosty cen w porównaniu do stycznia br. zanotowano w przypadku napojów bezalkoholowych, które całościowo wzrosły o 1% oraz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych – wzrost o 1,2%. W przypadku pierwszej kategorii największe wzrosty odnotowałyy: kawa (wzrost o 3,8%), kakao i czekolady w proszku (2%), herbata (1,8%) oraz 

Zadziałała tarcza antyinflacyjna?

Na spadek inflacji w lutym wpłynęło wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. Od 1 lutego br. obniżone zostały podatki VAT na paliwo, prąd i ciepło, a także wyzerowano stawki w przypadku żywności, gazy oraz nawozów. Ruch ten bezpośrednio wpłynął na ceny na półkach sklepowych.

Czy tarcza będzie działała dalej? Premier Mateusz Morawicki zapowiedział 12 marca, że obniżki VAT-u zostaną przedłużone. Pzypomnijmy, że pierwotnie miały obowiązywać do lipca tego roku. Decyzja jest spowodowana wojną, która ma miejsce w Ukrainie.

Co to oznacza w praktyce? Obniżone stawki VAT powinny nadal wpływać na ceny detaliczne na półkach i je stabilizować. Jednak, jak wskazywał jeszcze przed wojną w Ukrainie ekspert Konfederacji Lewiatan, \tarcza złagodzi skutki podwyżek jedynie czasowo, a po jej wygaśnięciu ceny mogą podskoczyć nawet dwukrotnie.

Inflacja przekroczy granicę 10%?

Na ten moment, o tym, jak będą kształtowały się ceny oraz całościowa inflacja zdecyduje przede wszystkim sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów. Jednak ekonomiści już teraz zapowiadają, że w marcu wzrosty cen towarów i usług będą dwucyfrowe.

 

Nieunikniony wzrost inflacji potwierdza także Narodowy Bank Polski, który w przedstawionej w piątek projekcji inflacji i PKB spodziewał się wzrostu cen na poziomie 10,8% w 2022 roku.