40% oszczędności na energii w sklepie – jak to zrobić?

40% oszczędności na energii w sklepie – jak to zrobić?

Rosnące ceny energii elektrycznej, paliw i towarów coraz mocniej skupiają uwagę na rozwiązaniach, które pozwolą zmniejszyć koszty. IGLOO ma w swojej ofercie urządzenia, które pozwalają na 40% oszczędności.

Sekretną bronią przeciw stale rosnącym kosztom energii okazują się być agregaty inwerterowe. Co kryje się pod tym pojęciem? Otóż są to urządzenia, które pomagają dostosować zużycie energii do aktualnych potrzeb.

Agregaty inwerterowe to urządzenia, które pozwalają płynnie regulować moc chłodniczą. Czyli dostarczają do układu chłodniczego tyle energii, ile w danej chwili układ chłodniczy potrzebuje. Drugą rzeczą, która jest istotna przy pracy inwerterowej jest to, że energia elektryczna jest dostarczana do agregatu tak samo jak energia chłodnicza, czyli jeśli agregat potrzebuje więcej energii chłodniczej – pobiera więcej energii elektrycznej. Jeżeli tej energii chłodniczej potrzebujemy mniej za tym również idzie mniejsza moc elektryczna. 

Michał Iwański, manager ds. agregatów i systemów chłodniczych w firmie IGLOO

Firma IGLOO podjęła prace nad stworzeniem agregatów inwerterowych w 2017 roku. Tym samym stworzyła całe systemy do obsługi chłodnictwa w sklepach. Zatem korzystanie ze wspomnianych urządzeń opatrzone jest też całym wachlarzem usług i monitoringu.

System, który łączy w całość

Chłodnictwo to obowiązkowy element inwestycji każdego sklepu. Jest to jednak system skomplikowany, ponieważ wymaga współpracy wielu elementów. Do tego dochodzi element obsługi i doradztwa. Inwestując w profesjonalne urządzenia i systemy warto mieć pewność wsparcia w sytuacji pojawienia się ewentualnych błędów.

od lewej: Joanna Kowalska, zastępca redaktora naczelnego ds. mediów cyfrowych; Michał Iwański, manager ds. agregatów i systemów chłodniczych w firmie IGLOO

System chłodniczy to połączone ze sobą elementy, które musza ze sobą ściśle współpracować. Mamy agregaty inwerterowe, które są sercem tego układu, mamy instalację chłodniczą, która jest tak naprawdę tym układem krwionośnym chłodnictwa oraz meble. I te trzy elementy muszą ze sobą poprawnie współpracować. I musi być tez to poprawnie wykonane, ponieważ jeżeli te wszystkie elementy układu będą nowe, będą miały swoją sprawność, ale sam system chłodniczy nie zostanie poprawnie zrobiony to nie przyniesie on zakładanych efektów. Coraz częściej my jako IGLOO chcemy również uczestniczyć merytorycznie w takich inwestycjach, żeby klienci nie zostali z tym sami i by pewne kwestie – które pojawiają się już na etapie wykonawstwa takich instalacji – rozwiewać, oraz nie doprowadzać do niepotrzebnych błędów.

Michał Iwański

40% – a nawet więcej

Już wiemy, że oprócz agregatów inwerterowych, do uzyskania oszczędności, potrzebujemy całego systemu. Do tego sprawnie działającego. Jednak istnieją pewne przesłanki co do możliwości wykorzystania agregatów. Przede wszystkim sklep, w którym chcielibyśmy je wykorzystać musi spełniać warunek optymalnej powierzchni. A w zasadzie do ilości urządzeń, które chcemy zasilać. A to są naczynia połączone.

Oczywiście korzystając ze wsparcia firm zajmujących się zagadaniem chłodnictwa możemy liczyć na analizę i doradztwo w zakresie użyteczności systemów. Może się okazać, że mimo wstępnego braku dopasowania do przesłanek – możemy spodziewać się wysokich oszczędności po inwestycji, lub wręcz przeciwnie – przy znacznej powierzchni sprzedaży nie móc oczekiwać zwrotu poniesionych wydatków.

Agregaty inwerterowe możemy wykorzystać w każdym sklepie, jednak należy się przyjrzeć czy jest to na tyle duży sklep, żebyśmy mogli te urządzenia zastosować. Nie w każdym formacie ma to sens i trzeba tak naprawdę przeprowadzić analizę takiego rozwiązania czy jest to celowe.
Nie zawsze powierzchnia sklepu mówi o tym, czy ten agregat będzie celowy. Oczywiście im większe sklepy tym więcej urządzeń chłodniczych, a większa ich liczba skłania nas do korzystania z urządzeń inwerterowych. Najważniejsze jest jednak określenie, czy ta moc chłodnicza, która znajduje się w sklepie pozwala na zastosowanie agregatu inwerterowego. Ponieważ przy naprawdę małych mocach, które są stosowane w sklepach, to nie ma sensu. Koszt inwestycyjny musi się klientowi zwracać i zwracać się w bardzo przyzwoitym czasie. Więc my jako firma podchodzimy już do tego tak naprawdę bardzo analitycznie i ja będąc u naszych klientów po oględzinach sklepu, po tym jak widzimy jak ma być ułożony sklep i ile będzie tych urządzeń potrafimy ocenić czy ten system inwerterowy sprawdzi się czy nie.

Michał Iwański

Upraszczając – poprzez właściwe zarządzanie mocą – dzięki korzystaniu z agregatu możemy liczyć na zwiększoną wydajność i zużycie energii wyłącznie w niezbędnej ilości. Dzięki temu możemy liczyć na oszczędności rzędu 30-50%. Miesięczne rachunki mogą zatem zmniejszyć się nawet o blisko 2 tys. zł.

Z tego co przez te ostatnie lata zrobiliśmy wiem że te oszczędności klasują się między 30 a 50%. Natomiast takie żywe wyniki, które już w tej chwili mamy na papierze, które widzimy po rachunkach klienta – ile płacił przed a ile po – pokazują, że w ciągu miesiąca potrafił zaoszczędzić 1800 zł na energii elektrycznej. W skali całego roku są to ogromne pieniądze. Natomiast koszty inwestycyjne zwracają się po ponad roku.

Michał Iwański

Agregaty inwerterowe oczywiście wymagają nakładów finansowych. Jednak poziom oszczędności wynikający z ich użytkowania sprawie, że po ponad roku możemy uzyskać zwrot wszelkich poniesionych kosztów. 
 

Reklama