Firmy w Polsce boją się wojny, ale do paniki jeszcze daleko [BADANIE PIE]

Firmy w Polsce boją się wojny, ale do paniki jeszcze daleko [BADANIE PIE]

Blisko połowa firm w Polsce uważa, że wojna w Ukrainie jest zagrożeniem dla prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Co trzecie przedsiębiorstwo już odczuwa niedostępność potrzebnych produktów – wynika z badania zrealizowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny wśród przedsiębiorców, pierwszego w Polsce zrealizowanego po agresji Rosji na Ukrainę.

42% polskich przedsiębiorstw odczuwa obecnie duże lub bardzo duże zagrożenie dla prowadzonej działalności w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Małe zagrożenie odczuwa tylko co dziesiąta firma. Miesiąc temu takich firm było dwa razy więcej. Jak zauważa Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE, obawy wśród polskich przedsiębiorców były widoczne już przed rozpoczęciem rosyjskiej inwacji, choć teraz są zdecydowanie wyraźniejsze. 

Z naszych badań wynika, że na niedostępność produktów wskazuje co trzecie przedsiębiorstwo, w szczególności widzą to firmy budowlane (52%) oraz handlowe (41%). Agresja Rosji na Ukrainę wpłynie na wzrost cen surowców wykorzystywanych przez polskie firmy. Prawdopodobnie wzrosną ceny ropy i gazu, a poza tym zbóż i roślin oleistych. Już teraz wzrost cen energii jest dużym problemem dla 70% firm. Najbardziej odczuwają to przedsiębiorstwa produkcyjne (80%) oraz usługowe (73%).

Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE

Branża transportowa i logistyczna patrzy w przyszłość ze sporym niepokojem

Najwięcej obaw mają firmy z sektora TSL (transport-spedycja-logistyka). Ponad połowa (54%) z nich ma duże obawy co do swego biznesu w związku z wojną. To największy odsetek wśród badanych branż, ale trzeba zauważyć, że niepokój jest też w budownictwie, gdzie 42% firm wskazuje na duże lub bardzo duże zagrożenie dla prowadzonej działalności.

W handlu duże obawy względem wojny Rosja-Ukraina wykazało 29% przedsiębiorstw. To niemal tyle samo, ile wskazało na umiarkowany wpływ konfliktu na prowadzoną działalność (31%). Większy niepokój wojna na Ukrainie wzbudza w sektorze produkcji – gdzie w dużym stopniu obawia się jej wpływu na biznes prawie co trzecia firma (31%). Więcej niż drugie tyle (35%) wskazuje na jej umiarkowany wpływ na prowadzoną działalność.

Obawy odczuwane są bez względu na wielkość firm, chociaż więcej niepokoju jest wśród firm mikro (46%) niż w dużych przedsiębiorstwach (28%). Wojna w Ukrainie przełożyła się też na dużą niepewność przedsiębiorstw co do sytuacji gospodarczej, aż ¾ firm uważa, że jest to silnie oddziałująca bariera dla prowadzenia biznesu w dzisiejszych czasach. Najbardziej niepewne sytuacji gospodarczej są firmy budowlane (84%), transportowe (74%) i usługowe (73%).

Katarzyna Dębkowsk

Źródło: PIE
Foto: stock.adobe.com/Sakchai

Reklama