Nowa generacja automatów paczkowych. Koncept modułowy działa już w Danii

Nowa generacja automatów paczkowych. Koncept modułowy działa już w Danii

Komfort oraz wygoda – to pierwsze skojarzenia, które nasuwają się na myśl w kontekście korzystania z automatów paczkowych.

Trudno dziwić się, że urządzenia są na fali wznoszącej, skoro ich funkcjonowanie jest proekologiczne między innymi w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla w ramach transportu oraz usprawniania pracy firm kurierskich. Dodatkowym aspektem jest optymalizacja ostatniej mili dzięki zminimalizowaniu liczby zwrotów lub ponownie zrealizowanych kursów wynikających z nieobecności odbiorcy przesyłki pod wskazanym adresem.

Modułowe automaty paczkowe

Automaty paczkowe wpisują się w dynamiczny rozwój sektora e-commerce. Przewagę konkurencyjną można skutecznie budować poprzez wykorzystanie małych urządzeń, które można postawić właściwie wszędzie. Koncept modułowy – w zależności od potrzeb i uwarunkowań konkretnej lokalizacji – pozwala na elastyczne komponowanie większych zestawów.

Gdy podstawowa jednostka liczy niewiele ponad metr sześcienny, zajmując przy tym nieco ponad pół metra kwadratowego powierzchni i mieści kilkanaście skrytek, ułatwia to budowanie, zupełnie jak z klocków, całych ścian. Taki projekt doskonale funkcjonuje już w Danii. Jego ideą jest sieć rozrzuconych po mieście blisko siebie małych automatów, które pojawiają się w najróżniejszych, popularnych miejscach. Najważniejsze jest jednak to, że maszyny są samowystarczalne, jeśli chodzi o prąd.

Zupełnie nowe lokalizacje

W Polsce każdy chce mieć automaty, a wszyscy konkurują o te same lokalizacje. Wszyscy mają również tę samą technologię, czyli duży, kosztowny obiekt, który potrzebuje podłączenia do prądu. Najtaniej go postawić przy ścianie sklepu. Tymczasem z propozycją modułowych automatów zewnętrznych można wchodzić do zupełnie nowych lokalizacji. Nie potrzeba ściany sklepu, ponieważ moduły można ustawiać kilka kroków dalej, na przykład w rogu parkingu. Niezależność prądowa pozwala instalować automaty właściwie wszędzie.

Tak zaawansowane technologicznie urządzenia są bardzo łatwe w konfiguracji i mogą być stawiane w miejscach do tej pory zupełnie niedostępnych. Działają 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Automaty są niewielkie i mają konstrukcję modułową. Nie wymagają podłączenia do prądu, ponieważ są zasilane przez wbudowany akumulator, który może wytrzymać nawet dziesięć lat. Ponadto są przyjazne dla środowiska i można je obsługiwać bezdotykowo za pomocą smarftona, dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej, która komunikuje się z urządzeniem przez Bluetooth. Elastyczność i intuicyjność rozwiązania ułatwia również szybkie skalowanie sieci automatów.

Niskie koszty instalacji

Gęsto rozmieszczona sieć jest w stanie wyczerpać potrzeby związane z liczbą przesyłek w danej okolicy. Instalacja modułowego automatu realizowana jest przez jednego człowieka i trwa zaledwie kilka minut. Dzięki temu, w sytuacji braku dostępnych skrytek, można w trybie natychmiastowym dostawić kolejny moduł i tym samym zwiększyć pojemność dostępną w danej lokalizacji.

Technologia pozwala także na instalację automatów tymczasowych w miejscach, w których występuje wysoka sezonowość – nad morzem czy w górach. Poza sezonem, w takich lokalizacjach potrzebna jest dużo mniejsza pojemność. Wszystko odbywa się bardzo niskim kosztem, co nie jest możliwe z wykorzystaniem standardowej technologii automatów paczkowych, wymagających dużej przestrzeni, podłączenia prądu oraz drogiego przygotowania podłoża.

Ekologia w e-commerce

Nie jest tajemnicą, że rynek e-commerce skorzystał na wybuchu pandemii, ponieważ zakupy w głównej mierze przeniosły się do Internetu. Wzrosło tym samym zapotrzebowanie na bezpieczne przesyłki za pomocą automatów paczkowych. Z raportu amerykańskiego uniwersytetu MIT wynika, że zakupy online są bardziej ekologiczne od stacjonarnych. Ekologia, zero waste czy zrównoważony rozwój to nazwy tego samego trendu skupionego na działaniach ograniczających negatywny wpływ jednostek na środowisko. W przypadku e-commerce, bardzo często ekologia idzie w parze z ekonomią.

Z drugiej strony, nie można również zapominać o opakowaniach. Co do zasady, powinny być wykonane z materiałów kompostowalnych lub z recyklingu. Właściwym wyborem w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu wszystkich branżowych podmiotów są papier, plastik z recyklingu lub biodegradowalny. Z szerszej perspektywy, przyszłością dla e-commerce może okazać się rynek wtórny. Proekologiczne zakupy, które opierają się na używanych produktach, stanowią coraz bardziej widoczny trend w świadomości i realnych działaniach konsumentów.


Autor: Łukasz Łukasiewicz, Operations Manager w SwipBox Polska
Foto: mat. prasowe

Reklama