POHiD i PIH deklarują chęć pomocy w zapewnieniu pracy obywatelom Ukrainy

POHiD i PIH deklarują chęć pomocy w zapewnieniu pracy obywatelom Ukrainy

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Polska Izba Handlu zaapelowały do Premiera o udzielenie wszelkiego wsparcia obywatelom Ukrainy. Przedstawiciele branży podkreślają konieczność wprowadzenia ułatwień w zakresie pozwoleń na pracę oraz pobyt na terenie Polski.

W obliczu wszczęcia przez Federację Rosyjską konfliktu zbrojnego na Ukrainie, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Polska Izba Handlu wystosowały wspólny apel do Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Organizacje apelują w nim o automatyczne przedłużenie zezwoleń na pobyt dla obywateli Ukrainy, legalizację pobytu osób przebywających w naszym kraju bez pozwolenia, a także uproszczenie zatrudnienia Ukraińców.

Wsparcie od przedstawicieli handlu 

POHiD i PIH zadeklarowały również chęć wsparcia działań administracji publicznej na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy w postaci  zapewnienia miejsc pracy oraz środków niezbędnych do życia, a także innych form wsparcia.

Sygnatariusze apelu zgodnie stwierdzili, iż należy stworzyć tym osobom bezpieczne warunki do życia i pracy tak, aby mogły pokojowo egzystować w Polsce. Kierując się zasadami ludzkiej solidarności, trzeba uniknąć za wszelką cenę sytuacji, w której Ukraińcy przebywający w Polsce zostaną zmuszeni do powrotu do kraju ogarniętego wojną.


Foto: stock.adobe.com/orelphoto

Reklama