Klej Kropelka® – poznaj historię popularnego kleju

Klej Kropelka® – poznaj historię popularnego kleju

W czasach, gdy trend zero waste zdaje się przenikać we wszystkie dziedziny życia – inicjatywy, produkty i usługi, które ułatwiają nam niemarnowanie zdają się być na wagę złota. Dzieląc się lub naprawiając możemy dać ulubionym przedmiotom drugie życie. Jednym z nieocenionych w tej kwestii wynalazkiem jest klej błyskawiczny.

Historia kleju

Początków kleju błyskawicznego upatruje się u progu lat 40. XX wieku, w czasach II wojny światowej. A miejscem narodzin produktu była amerykańska firma Eastman Kodak, która do dziś na całym globie znana jest z produkcji aparatów i akcesoriów fotograficznych. Trwający konflikt zbrojny wymuszał wiele wynalazków, dlatego wiceprezes działu rozwoju chemicznego firmy – dr Harry Coover – pracował nad tworzywem sztucznym nadającym się na materiał do celowników broni.

Substancja, którą uzyskał, okazała się jednak zbyt lepka. Z tego powodu naukowiec porzucił prace nad wynalezionym tworzywem, ale wrócił do niego prawie dekadę później, gdy szukał substancji, z której dałoby się stworzyć osłonę kabiny pilota. Jednak kolejna nieudana próba natchnęła twórcę do znalezienia dla wynalazku innego zastosowania. Cyjanoakryl, który stworzył, został wypuszczony na rynek jako pierwszy w historii klej błyskawiczny. Co ciekawe – był to jeden z 460 opatentowanych przez dr Harry’ego Coovera wynalazków.

Podobno klej błyskawiczny znalazł jednak zastosowanie podczas wojny. Żołnierze mieli go wykorzystywać w Wietnamie do tamowania silnych krwawień z ran powstałych podczas starć zbrojnych.

Klej XXI wieku

Wraz z postępem cywilizacyjnym i technologicznym doświadczyliśmy zalania rynku tanimi produktami, tworzonymi taśmowo, często wątpliwej jakości. Ostatnie lata dość boleśnie uświadomiły nam jak poważnym ryzykiem dla środowiska i ekologii jest przesadny konsumpcjonizm. Wraz z tą myślą przyszedł trend zero waste – który otworzył rynek secondhand i zachęcił do dawania uszkodzonym przedmiotom drugiego życia poprzez naprawę. Tu niezastąpione są kleje błyskawiczne.

„W Polsce, po przemianach po roku 2000 zachłysnęliśmy się konsumpcjonizmem – zaczęliśmy kupować w nadmiarze, a potem wyrzucać większe niż dotychczas ilości przedmiotów. Pandemia nieco zmieniła nasze podejście. W czasie, gdy większość dnia spędzamy w domach – czasem z nudów, czasem z potrzeby czy odpowiedzialności za konsumpcję – zaczęliśmy wracać do naprawy przedmiotów, których używamy. Misją naszej firmy jest przedłużenie żywotności ulubionych przedmiotów naszych klientów. Namawiamy zatem do naprawy – nie musimy wyrzucać. Wystarczy użyć Kropelki. W 90% zespsute rzeczy jesteśmy w stanie przywrócić do życia. Jako firma jesteśmy sponsorem Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste i wspieramy tak zwane „Kawiarenki Naprawcze”, gdzie edukujemy w jaki sposób naprawiać przedmioty codziennego użytku. Chwilowo ich działanie zostało zawieszone z powodu pandemii, ale liczymy na to, że już niedługo będziemy mogli wznowić działalność w tym obszarze” – tłumaczy Jacek Klimek, Dyrektor Zarządzający w firmie Bripox.

Test kleju

Co sklei Kropelka®?

  •  Przedmioty z metalu, np. biżuterię
  •  Przedmioty z ceramiki, np. wazon
  •  Przedmioty z gumy, np. pasek zegarka
  •  Przedmioty z porcelany, np. filiżankę
  •  Przedmioty z drewna, np. ramkę

Ile kropelek mieści Kropelka®?

Ok. 100-120 kropelek

Przyjazne cechy kleju Kropelka®

  1. Wielokrotność użycia. Dozownik stworzony jest z materiału, który nie poddaje się klejeniu Kropelką®. Wystarczy zerwać paznokciem zaschnięty kapturek z kleju i można znowu używać Kropelki®.
  2. Wygoda użycia. Klej ma sztywną podstawkę co powoduje, że po zaaplikowaniu kleju możemy postawić tubkę pionowo bez obawy, że produkt wycieknie lub coś pobrudzi.
  3. Precyzja użycia. Klej ma specjalny przycisk-membranę, który sprawia, że z tubki wycieka dokładnie jedna kropelka produktu – nie za dużo, nie za mało.

Więcej na temat kleju Kropelka® dowiesz się stronie www.kropelka.com

Reklama