ETi Group to turecki producent słodyczy, który namieszał na polskim rynku

ETi Group to turecki producent słodyczy, który namieszał na polskim rynku

ETi jest firmą rodzinną, założoną w 1961 roku przez wizjonera i przedsiębiorcę Firuza Kanatlı. ETi Group rozwijała się i tworzyła swoje portfolio na przestrzeni lat, stając się jedną ze 100 największych firm w Turcji. Generuje ponad 1,3 miliarda dolarów rocznej sprzedaży na całym świecie (2017). Zatrudnia ponad 7 500 pracowników, posiada 8 zakładów produkcyjnych – w tym jeden w Rumunii. O pozycji firmy na polskim rynku, innowacjach w portfolio i rozwoju firmy rozmawiamy z Joanną Olczak – Sales and Trade Marketing Director Poland oraz Beatrice Chis – Marketing Director ETi International.

ETi to ponad 60 lat historii. Proszę opowiedzieć nam więcej o rozwoju firmy? Które momenty były kluczowe i zadecydowały o międzynarodowym sukcesie?

Beatrice Chis: Firma ETi rozwinęła własne zaplecze technologiczne i sprzętowe, dzięki czemu wprowadziła do portfolio 300 innowacyjnych, cukierniczych produktów i przekąsek eksportowanych do ponad 40 krajów, pod 46 markami. W latach 70-tych zrobiliśmy poważny krok, otwierając kolejną fabrykę, ETi Makine, w której produkujemy wszystkie niezbędne urządzenia, co otworzyło nam możliwość dalszych innowacji.

W 2005 roku ETİ Gıda Biscuit Manufacturing Plant, jeden z czołowych zakładów Grupy, pomyślnie przeszedł audyty i otrzymał nagrodę „TPM Excellence Award” przyznawaną przez Japan Institute of Plant Maintenance (JIPM). Za tym sukcesem, w kolejnych latach, przyszły następne. Wszystkie nasze zakłady produkcyjne otrzymały liczne wyróżnienia jakościowe i technologiczne, a znaczne inwestycje podniosły zdolności produkcyjne i standardy jakościowe.

W latach 2015/2016 ETi rozpoczęło pracę w fabryce w Rumunii. Zakład jest efektem inwestycji o wartości ponad 50 mln euro. Fabryka rozciągająca się na 75 tys. mkw. i wyposażona w 3 linie produkcyjne, w pierwszym roku działalności wyprodukowała 11 000 ton słodyczy i przkąsek. Fabryka w Rumunii stała się hubem produkcyjnym firmy w Unii Europejskiej i zdynamizowała działalność ETi poza jej macierzystą siedzibą. Obecnie w Craiovej produkowanych jest 87 SKU, dystrybuowanych w kraju i za granicą.

Od stycznia 2018 roku ETi rozpoczęło międzynarodową ekspansję, otwierając działalność w Rumunii i Polsce jako ETi European Food Industries, z kompleksowym portfolio marek w kategoriach herbatników, czekolad, ciastek, wafli i słonych przekąsek.

ETi European Food działa również w krajach bałkańskich i Europy Wschodniej. Stale poszerzamy swoje działania w całej Europie, udowadniając, że słodycze i słone przekąski ETi są doskonałym wyborem europejskich konsumentów.

od lewej: Beatrice Chis – Marketing Director ETi International, Joanna Olczak – Sales and Trade Marketing Director Poland, ETi International.

Jak ważna jest innowacyjność w rozwoju firmy i portfolio produktów?

B.C.: Innowacyjność jest częścią tożsamości naszej firmy i marek od samego początku i nadal tak działamy. Pierwsze w Turcji herbatniki z błonnikiem, pierwsze herbatniki dla dzieci, pierwsza marka produktów bezglutenowych stworzona z myślą o chorych na celiakię – to tylko niektóre przykłady innowacji stworzonych przez ETi. Innym produktem, znanym i docenionym przez konsumentów, również Polsce i Europie, jest ETi Milk Burger, który został wyróżniony międzynarodową nagrodą przez AC Nielsen – „Innovation of the Year in Europe in 2016”.

Nasza innowacyjność dotyczy nie tylko produktów, ale również technologii rozwijanych na własne potrzeby już od 1962 roku. Wtedy, pod kierownictwem Firuza Kanatlı, założyciela firmy, wyprodukowano pierwszy piec do ciastek. ETİ Makine była pierwszą fabryką w Turcji, która w 1967 roku wprowadziła automatyczną linię produkcyjną i opracowała własne projekty i technologie, wnosząc istotny wkład w rozwój technologii spożywczych w całym kraju.

ETi dziś to symbol trwającej ponad 60 lat podróży, która poszerza horyzonty, oferując różnorodne smaki, aromaty, innowacyjne projekty graficzne i opakowania. Zawsze szukamy niekonwencjonalnych i oryginalnych rozwiązań. To sprawiło, że ETi zmieniło przyzwyczajenia konsumentów i przyczyniło się do rozwoju przemysłu cukierniczego.

W tym roku minęły 4 lata od Waszego debiutu na polskim rynku cukierniczym. Czy polski rynek spełnił Państwa oczekiwania?

Joanna Olczak: Polski rynek słodyczy jest jednym z najbardziej konkurencyjnych i silnie rozwija się od lat 90-tych. W 2021 roku segment słodyczy i przekąsek w Polsce wygenerował 286,74 USD przychodu na mieszkańca i szacuje się, że do 2025 roku osiągnie wartość blisko 12 mld USD. Weszliśmy więc na duży i konkurencyjny rynek, a po 4 latach obecności w Polsce możemy powiedzieć, że wszystkie nasze oczekiwania zostały spełnione, nasze produkty – bardzo dobrze przyjęte przez polskich konsumentów i nie możemy się doczekać, aby kontynuować plany ekspansji na polskim rynku.

Doskonałym przykładem dużego zainteresowania produktami ETi jest innowacyjny wafel czekoladowy ETi Dare Dark 50 g. Dziś jest on jednym z Top 10 SKU w kategorii wafli impulsowych z niemal dwukrotną dynamiką wzrostu rok do roku.

Dziękuję za rozmowę.

Druga część rozmowy dostępna jest tutaj.

Reklama