Resource Partners sprzedaje udziały w Maced brytyjskiej spółce

Resource Partners sprzedaje udziały w Maced brytyjskiej spółce

Resource Partners sprzedaje udziały w Maced brytyjskiej spółce Assisi Pet Care realizując 80% stopę zwrotu (IRR) w ciągu dwuletniego okresu inwestycyjnego.

10 lutego br. Assisi Pet Care Ltd., spółka holdingowa brytyjskiego funduszu inwestycyjnego Harwood Capital i Petera Mangion oraz właściciele spółki Maced, lidera na rynku mięsnych przekąsek dla psów, ogłosili zrealizowanie transakcji, której następstwem będzie włączenie Maced w struktury grupy Assisi. Podczas gdy fundusz Resource Partners sprzedał wszystkie swoje udziały w Maced, Tomasz Macionga, obecny prezes i syn założyciela Maced, pozostanie w roli prezesa Spółki i udziałowca grupy Assisi.

Niezmiernie się cieszę, że Maced będzie częścią Grupy Assisi, której celem jest stworzenie jednego z kluczowych europejskich graczy w segmencie produktów dla zwierząt. W ciągu ostatnich dwóch lat, przy wsparciu Tomasza Maciongi, udało nam się przekształcić Maced z tradycyjnej firmy rodzinnej w profesjonalną organizację. Zainwestowaliśmy w zespół, któremu udało się zwiększyć skalę firmy, zwłaszcza na rynkach eksportowych, oraz znacząco usprawnić operacje. Zwiększyliśmy również moce produkcyjne poprzez przejęcie Atlantic Products i przygotowaliśmy się do rozbudowy zakładu produkcyjnego Maced, wzmacniając pozycję Spółki jako jednego z kluczowych graczy na europejskim rynku mięsnych przekąsek dla psów, najszybciej rozwijającej się niszy w ogólnie atrakcyjnym rynku produktów dla zwierząt. Wszystkie te inicjatywy pozwoliły nam osiągnąć oczekiwane zwroty w ciągu zaledwie dwóch lat. Mamy nadzieję, że dołączenie do Assisi pozwoli Spółce utrzymać doskonałe tempo wzrostu.

Małgorzata Bobrowska-Jarząbek, Partner Zarządzający w Resource Partners

Transakcja potwierdza kompetencje Resource Partners we wspieraniu rozwoju liderów sektora konsumenckiego na rynku środkowoeuropejskim. Maced, założony w 1993 roku przez Edmunda Maciongę, jest jednym z wiodących producentów mięsnych przysmaków dla psów w Europie. Oferta firmy obejmuje produkty pod markami Maced i Dogway, a także pod markami własnymi na rynku krajowym i eksportowym. W grudniu 2019 r. Resource Partners, fundusz private equity specjalizujący się w inwestycjach konsumenckich w Europie Środkowo-Wschodniej, przejął większościowy pakiet w Macedzie, a Tomasz Macionga pozostał mniejszościowym udziałowcem i prezesem.

Cieszymy się, że grupa Assisi będąca właścicielem firmy Hollings – jednego z kluczowych klientów Maced, dostrzegła nasz potencjał i doceniła najwyższą jakość naszych produktów. Dołączenie do większej grupy pozwoli nam na dalszy wzrost sprzedaży w Wielkiej Brytanii i na innych rynkach Europy Zachodniej, co stanowi podstawę naszej strategii na przyszłość.

Tomasz Macionga, prezes firmy Maced

W ciągu dwuletniego okresu inwestycyjnego przychody Maced prawie się podwoiły. Jednocześnie zrealizowane inwestycje oraz inicjatywy operacyjne pozwoliły poprawić rentowność Spółki, prowadząc do prawie potrojenia wartości EBITDA. Firma rozwijała się głównie na rynkach eksportowych, czego wynikiem jest obecny udział sprzedaży eksportowej na poziomie 70%. Wzrost Maced wynikał również z konsolidacji rynku. W kwietniu 2021 roku Maced nabył Atlantic Products – drugiego największego polskiego producenta naturalnych przysmaków dla psów generującego 100% przychodów na rynkach eksportowych. Resource Partners osiągnęło 2,8-krotny zwrot z inwestycji oraz stopę zwrotu na poziomie prawie 80%.

Cieszymy się, że spółka Maced, jej marki, relacje z klientami i jej pracownicy, będą mogły przyczynić się do rosnącego udziału grupy Assisi w bardzo dynamicznym europejskim rynku produktów dla zwierząt. Szczególnie miło jest nam powitać Tomasza Maciongę w grupie osób zarządzających Assisi. Jesteśmy przekonani, że Tomasz i jego doskonały zespół będą kontynuować imponujący wzrost, jaki zapewnili spółce Maced przy wsparciu Resource Partners. Mamy ambitne plany kontynuacji tej ścieżki wzrostu, korzystając z inwestycji i osiągnięć z niedalekiej przeszłości.

Peter Mangion, prezes grupy Assisi

Przejęcie Maced to kolejny etap rozwoju Assisi w ramach konsekwentnej strategii konsolidacji rynku produktów dla zwierząt i budowania europejskiego lidera na tym dynamicznie rozwijającym się rynku. Assisi Pet Care, założona we wrześniu 2020 roku to joint venture pomiędzy Peterem Mangion i brytyjskim funduszem private equity Harwood Capital. Od momentu swojego powstania, grupa Assisi dokonała dwóch przejęć na rynku brytyjskim – firmy Hollings w październiku 2020 r. oraz Town & Country (właściciela marki HiLife) w marcu 2021 r. Inwestycja w spółkę Maced, która jest jednym z kluczowych dostawców Hollings, jest kontynuacją tej strategii.

Maced i jego udziałowcom doradzali DLA Piper i Grant Thornton Polska. Assisi Pet Care doradzali: Clarion, Peterka & Partners, Alvarez & Marsal oraz RSK Polska. Finansującym transakcję jest Crescent Capital Group. 


Źródło: inf. prasowa

Foto: maced-company.com

Reklama