Wykluczenie produktów zwierzęcych z diety to już styl życia

Wykluczenie produktów zwierzęcych z diety to już styl życia

O Wegańskim Styczniu, dietach roślinnych, trendach rynkowych oraz coraz większej otwartości Polaków na cateringi dietetyczne rozmawiamy z Dariuszem Popławskim, prezesem zarządu Rukola Sp. z o.o.

Vegenuary 2022 za nami – na czym polega ta inicjatywa?

Veganuary, zwany też Wegańskim Styczniem, to globalne wyzwanie, podejmowane przez coraz większą liczbę ludzi. Nazwa Vegenuary została po raz pierwszy użyta w 2014 r. w Wielkiej Brytanii i polega na rezygnacji ze spożywania produktów odzwierzęcych na cały miesiąc.

Mimo że, dla wielu osób wiążę się to z ogromnymi wyrzeczeniami, to chętnych na wypróbowanie tej diety nie brakuje. To dobry czas na spróbowanie nie tylko restrykcyjnego weganizmu, ale też diety wegetariańskiej. Doskonale zdaję sobie sprawę, że nie każdy potrafi, lubi, bądź ma czas na przygotowywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków, dlatego, to dobry czas na spróbowanie nie tylko diety bezmięsnej, ale również oferty cateringów dietetycznych. Dzięki czemu mamy pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Statystyki pokazują, że zainteresowanie przystąpieniem do Veganuary rośnie w bardzo szybkim tempie. W 2021 roku w akcji wzięło udział ponad 580 tys. uczestników z całego świata, natomiast tegoroczna edycja odnotowała rekord ponad 600 tys. zapisów.

Czy w Polsce Vegenuary jest celebrowany? Czy na podstawie styczniowych zamówień zauważyliście chęć dołączenia do inicjatywy? Czy liczby mogą powiedzieć o zmianach?

Choć Vegenuary został zainicjowany przez brytyjską organizację, to od kilku lat to wydarzenie zyskuje na znaczeniu również w Polsce i staje się ono synonimem postanowień noworocznych związanych ze zdrowym odżywaniem. W Rukoli wzrost zainteresowania dietą wegetariańską oraz wegańską notujemy już od ponad dwóch lat. Stale powiększa się również grupa klientów, którzy wykluczają mięso z diet specjalistycznych, które nie są dostępne w wersji wegetariańskiej.
 
Wegetarianizm, weganizm, fleksitarianizm – czy takie diety są w Polsce popularne? Jak wyglądało zainteresowanie dietami roślinnymi jeszcze parę lat temu, a jak trend ten wygląda obecnie?  

Z roku na rok zwiększa się liczba osób, które wykluczyły lub rozważają wykluczyć mięso z diety. Niewątpliwy wpływ na to ma poszerzające się bezmięsne menu w restauracjach oraz coraz popularniejsze cateringi dietetyczne, oferujące diety wegańskie, wegańskie lub wegetariańskie z rybami. Kilka lat temu wykluczenie produktów zwierzęcych z diety było uważane za modę, dzisiaj to styl życia.

Jeszcze w 2014 r. według badania CBOS odsetek wegetarian w Polsce wynosił 1 proc., obecnie już milion Polaków nie spożywa mięsa, natomiast liczba osób ograniczających je w swojej diecie jest zdecydowanie większa. Uważam, że to właśnie fleksitarianizm staje się obecnie trendem, który w 2022 będzie wzrastał w siłę.

Cateringi dietetyczne to coraz popularniejszy w Polsce styl odżywiania. Jak wygląda krajowy rynek cateringów? Jak zmienił się on na przestrzeni ostatniej dekady?

Rynek cateringów dietetycznych jest stosunkowo młodą, ale jedną z szybciej rozwijających się branż w Polsce.  Obecnie jego wartość szacowana jest na 2 mld zł. Zmienia się zarówno świadomość Polaków w kwestii zdrowego odżywiania (chociaż jest jeszcze na tym polu dużo do poprawy), jak i nasz styl życia.

Żyjemy w coraz większym pędzie, nie mamy czasu na robienie zakupów i gotowanie albo wolimy po prostu spożytkować ten czas na inne aktywności, np. na realizację swoich pasji. To powoduje, że popyt na tego typu usługi się zwiększa, a co za tym idzie rośnie też podaż i powstają coraz to nowe firmy oferujące tego typu usługi. Dzisiaj jest ich na rynku już ok. 900. Zwracam jednak uwagę, żeby rozważnie wybierać dostawcę swojego jedzenia i nie kierować się wyłącznie ceną.

Pamiętajmy, że nie każda dieta pudełkowa to catering dietetyczny, który powinien zapewniać zdrowe i prawidłowo zbilansowane posiłki przygotowane z wysokiej jakości składników i w odpowiednich warunkach. Tylko wtedy będzie spełniać swoją rolę i przede wszystkim nieść korzyści dla naszego organizmu.
 
Jakie diety są aktualnie najbardziej popularne? A które są wybierane najrzadziej? Od jakich czynników zależy ich popularność?

Największą popularnością niezmiennie cieszy się dieta zbilansowana oraz jej odpowiednik w wersji wegetariańskiej. Jest to podstawowy produkt dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać, jednak nie mają specjalnych wymagań związanych z wykluczeniem określonych produktów z diety, bądź takich, które korzystają z cateringu dietetycznego wyłącznie dla wygody. Jest też grupa klientów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z cateringiem dietetycznym i w miarę jak zaczynają się interesować tematyką zdrowego odżywiania poszukują też nowych rozwiązań dietetycznych. Z diet specjalistycznych coraz większe zainteresowanie budzi dieta z niskim indeksem glikemicznym, która wskazana jest przede wszystkim dla osób z zaburzoną gospodarką węglowodanową

Od pewnego czasu widzimy nieco mniejsze zainteresowanie dietą bezglutenową i bezlaktozową. Obecnie klienci częściej wykluczają gluten lub laktozę z konkretnych powodów zdrowotnych i wtedy sięgają po diety specjalistyczne, wspomagające leczenie określonych schorzeń (np. dieta zdrowa tarczyca czy antyzapalna).


Rukola to firma z 9-letnim doświadczeniem w wytwarzaniu i dostarczaniu cateringu dietetycznego. Zespół tworzą doświadczeni kucharze i wykwalifikowani dietetycy, którzy na co dzień czuwają nad jakością i prawidłowym zbilansowaniem posiłków. Firma rozpoczęła działalność na terenie Trójmiasta i sukcesywnie rozszerzała ją na inne miejscowości. Obecnie dostarcza zestawy do wszystkich miejscowości w Polsce. Misją Rukola Catering jest stała poprawa jakości odżywiania klientów oraz inspirowanie ich do zmiany nawyków.

Reklama