8 lutego br. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzje o kolejnej, piątej już z rzędu, podwyżce stóp procentowych. Dla kredytobiorców oznacza to kolejny skok zobowiązań, który odczują już w marcu. Stopy procentowe poszły w górę o 50 pb do poziomu 2,75. Decyzję RPP i jej konsekwencje komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ds. ekonomiczny w Konfederacji Lewiatan.
Mało kto dostrzega, że dla zadłużonych przedsiębiorców, ale przede wszystkim obywateli, skala podwyżek stóp „zjada” w całości oszczędności jakie rząd próbował wygenerować działaniami z tarcz antyinflacyjnych – ocenia Konfederacja Lewiatan.
Przeczytaj też:
Jak zaznacza Konfederacja Lewiatan, słowna interwencja nie jest jednak w stanie przynieść wymiernych korzyści dla długotrwałego umocnienia złotego, na którego oddziałuje szereg globalnych czynników. Lutowa decyzja również została zdyskontowana już przez rynki, dlatego widzimy jedynie niewielkie umocnienie złotego względem EUR do poziomu 4,52.
Podwyżka, o której 8 lutego zdecydował RPP oznacza również szybszą niż przewidywaliśmy ścieżkę dojścia do poziomu stóp procentowych przekraczających 3% w tym roku. W ocenie Konfederacji Lewiatan, RPP nie dostrzega symptomów samoistnego studzenia aktywności gospodarczej, a taka była nadzieja lub obawa wraz z występowaniem znacznie wyższej zachorowalności na COVID-19. Dodatkowo wydaje się, że działania z tracz antykryzysowych nie przyniosą oczekiwanych trwałych spadków inflacji. A na samo studzenie popytu zapoczątkowane podwyżkami stóp we wrześniu 2021 r. jest jeszcze za wcześnie.
Źródło: Konfederacja Lewiatan