Restauratorzy nadal obawiają się trwającej sytuacji pandemicznej. Subindeks Barometru EFL, który mówi o skłonności firm do wzrostu, na I kwartał br. był dla sektora HoReCa najniższy spośród 6 branż i wyniósł tylko 45,7 pkt. Ponad połowa przedsiębiorców prognozuje spadek sprzedaży.
Kolejne fale koronawirusa pogarszają sytuację finansową przedstawicieli HoReCa – 51% badanych potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki na prowadzenie bieżącej działalności. Ponad połowa z nich spodziewa się mniejszej liczby gości i zamówień, najwięcej ze wszystkich badanych sektorów.
Początek roku nie zapowiada się dobrze dla kanału HoReCa
Barometr EFL dla kanały HoReCa na I kwartał tego roku wyniósł 45,7 pkt. Oznacza to spadek o 1,5 pkt. w porównaniu do poprzedniego kwartału i wynik porównywalny do tego sprzed roku. Jak komentuje Radosław Woźniak, prezes EFL, po entuzjaźmie z III kwartału 2021 roku, kiedy subindeks dla HoReCa wyniósł blisko 60 pkt. i był najwyższym wśród 6 badanych sektorów, nie ma już śladu.
Jak zauważa prezes EFL, przed kryzysem, środki funansowe były potrzebne przedsiębiorcow do realizacji inwestycji, obecnie najpewniej są konieczne do utrzymania działalności. A mowa tu o opłatach czynszów za najem lokalu, wynagrodzeniach czy nawet spłacie dotychczasowych zobowiązań.
Pierwszy kwartał przyniesie gwałtowny spadek zamówień?
Na niższą w porównaniu do poprzedniego pomiaru wartość subindeksu Barometru EFL dla HoReCa na I kwartał br. największy wpływ miały prognozy w obszarze sprzedaży. 52,5% hoteli, restauracji i firm cateringowych prognozuje spadek zamówień w swoich lokalach w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Jest to najwyższy wynik wśród 6 badanych branż. Tylko 4% ankietowanych liczy na większą sprzedaż, a 42,5% nie spodziewa się większych zmian w porównaniu do ostatnich miesięcy ubiegłego roku.
Pesymistyczne prognozy sprzedażowe nie pozostają bez wpływu na płynność finansową. Jej pogorszenia spodziewa się niemal połowa przedsiębiorców (49%), również najwięcej wśród 6 badanych sektorów.
Warto zwrócić uwagę na wysoki odsetek przedsiębiorców prognozujących większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne. Aż 51% potrzebuje dodatkowego wsparcia finansowego. Te z pewnością będzie potrzebne na dokapitalizowanie bieżącej działalności, a nie (jak to bywało najczęściej przed pandemią) na planowane inwestycje i rozwój przedsiębiorstwa.
W przypadku planów inwestycyjnych dominuje stagnacja
W branży HoReCa odsetek MŚP nie przewidujących zmian wyniósł aż 95%. Nikt nie wskazał na zwiększenie inwestycji, a 5% spodziewa się ich obcięcia. Ostatnie wyniki Związku Polskiego Leasingu potwierdzają, że segmenty, które są mocno uzależnione od bieżącej sytuacji gospodarczej, takie jak gastronomia, odnotowują słabsze wyniki.
Z danych ZPL wynika, że biznes gastronomiczny w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2021 roku mniej inwestował. Wartość leasingu sprzętu gastronomicznego od początku stycznia 2021 do końca września 2021 wyniosła 144,5 mln zł, o 11% mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku.
Źródło: EFL