Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat poziomu produktu krajowego brutto. „Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2021 r. był realnie wyższy o 5,7% w porównaniu z 2020 r., wobec spadku o 2,5% w 2020 r. (w cenach stałych roku poprzedniego)” – czytamy w komunikacie GUS.
Wzrost PKB w roku 2021 o 5,7% po spadku 2,5% w roku 2020 oznacza wzrost PKB o 3,1% w stosunku do poziomu w roku 2019. Jak zauważa Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, gdyby nie pandemia, zgodnie z długofalowym trendem poziom PKB wynosiłby teraz 7% powyżej notowanego w roku 2019.
Co możemy przewidywać? Według Stanisława Gomułki, prognozy są obarczone dużym ryzykiem w dół – nie tylko z racji nasilenia się pandemii, ale także możliwego (choć mało prawdopodobnego) konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą oraz reakcji NBP na duży wzrost inflacji.
Szczepienia kluczowe dla PKB?
Silne odbicie gospodarcze, które miało miejsce w 2021 roku w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych to efekt stosunkowo masowych szczepień – zauważa główny ekonomista BCC. A wpłynęło to pozytywnie na decyzje o ograniczeniu administracyjnych restrykcji, nie tylko w Europie, ale też w Polsce.
Źródło: BCC