Nestlé ogłosiło nowy plan przeciwdziałania zagrożeniom dotyczących pracy dzieci przy produkcji kakao. W centrum znajduje się innowacyjny program akceleracji dochodów. Firma będzie promować pozytywne praktyki poprzez nagradzanie rolników.
Firma planuje potroić swoje obecne roczne inwestycje. Na plan, którego celem jest zwalczanie ryzyka pracy dzieci w produkcji kakao Nestlé do 2030 roku przeznaczy w sumie 1,3 mld franków szwajcarskich (co odpowiada około 5,7 mld złotych). Rodziny zajmujące się produkcją kakao będą nagradzane m.in. za zapisy dzieci do szkół czy wdrażanie dobrych praktyk rolniczych.
Nestlé ogłasza program nagradzania dobrych praktyk
Dzięki nowemu podejściu Nestlé, rodziny uprawiające kakao będą teraz nagradzane nie tylko za ilość i jakość produkowanego ziarna kakaowego, ale także za korzyści, jakie zapewniają środowisku i lokalnym społecznościom. Zachęty te są uzupełnieniem premii wprowadzonych przez rządy Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany, które płaci firma oraz premii oferowanych przez Nestlé za certyfikowane kakao.
Wprowadzenie dobrych praktyk to aż 500 franków szwajcarskich premii
Program nagradza praktyki, które zwiększają wydajność upraw i pomagają zabezpieczyć dodatkowe źródła dochodu. Ma to na celu zniwelowanie różnic w dochodach oraz pomoc w ochronie dzieci. Angażując się w te praktyki, rodziny mogą dodatkowo zarobić do 500 franków szwajcarskich rocznie przez pierwsze dwa lata programu.
Przykłady praktyk, do których zachęca Nestlé, obejmują:
- Zapisy do szkoły dla wszystkich dzieci w wieku 6-16 lat w gospodarstwie domowym;
- Wdrażanie dobrych praktyk rolniczych, takich jak przycinanie, które zwiększają wydajność upraw;
- Wykonywanie działań agroleśniczych w celu zwiększenia odporności na klimat, takich jak sadzenie drzew w cieniu;
- Generowanie zróżnicowanych dochodów, na przykład poprzez uprawę innych upraw, hodowlę zwierząt gospodarskich, takich jak kurczaki, pszczelarstwo czy przetwarzanie innych produktów, takich jak maniok.