Rekordowa suma zagranicznych inwestycji. PAIH podsumowuje rok

Rekordowa suma zagranicznych inwestycji. PAIH podsumowuje rok

Miniony rok upłynął dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pod znakiem rekordowego poziomu zagranicznych inwestycji. W tym czasie blisko 100 zagranicznych firm przy wsparciu Agencji zainwestowało w Polsce ponad 3,5 mld euro. "To złoty rok dla PAIH" – mówi Piotr Nowak, szef resortu Rozwoju i Technologii nadzorujący PAIH.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu podsumowuje 2021 rok, a ten okazał się rekordowym. Agencja przyciągnęła w tym czasie 96 inwestycji zagranicznych, które wyniosły w sumie 3,5 mld euro. To najwyższy wynik w historii PAIH. Suma zagranicznych inwestycji w 2021 roku wyniosła o 800 mln euro więcej niż przed rokiem i o 700 mln więcej więcej niż w rekordowym do tej pory roku 2019.

Widać, że ciężka praca się opłaca, a 3,5 mld euro bezpośrednich inwestycji zagranicznych to sukces całego zespołu oraz naszych partnerów. Za tymi liczbami kryją się nie tylko pieniądze, ale też nowe miejsca pracy. Będzie ich blisko 18 tys.

Prezes PAIH Krzysztof Drynda

Największe zagraniczne inwestycje w Polsce w 2021 roku

Jak informuje PAIH, największymi inwestorami pod względem nakładów finansowych w 2021 roku były:

  • Korea Południowa inwestując w Polsce 1,9 mld euro i tworząc 1 967 miejsc pracy,
  • Niemcy realizując projekty w kwocie 155 mln euro i generując 192 miejsca pracy,
  • USA, których inwestorzy zaplanowali nad Wisłą inwestycje na łączną kwotę 363,91 mln euro, dając 5 414 miejsc pracy. 

Cieszę się, że PAIH jako agencja odpowiedzialna za zagraniczne inwestycje w naszym kraju, może tak efektywnie wspierać polską gospodarkę.

Piotr Nowak, szef resortu Rozwoju i Technologii nadzorujący PAIH

W 2021 roku Polska była atrakcyjnym miejscem dla rozwijania działalności inwestycyjnej w sektorach: BSS (IT+SSC), B&R, elektromobilności, motoryzacyjnym, medycznym, elektronicznym, materiałów budowlanych i chemicznym.

Polska cieszy się popularnością wśród białoruskich inwestorów

PAIH w 2021 roku przyciągnęła w sumie 96 inwestycji zagranicznych, w tym aż 37 z Białorusi. Jak tłumaczy minister Piotr Nowak, to ogromny sukces programu Poland. Business Harbour. "Dzięki niemu białoruscy specjaliści, start-upy i firmy z branży IT otrzymują kompleksową pomoc przy relokacji swojego biznesu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej" – dodaje Nowak.

Poland. Business Harbout to rządowy program, który ma ułatwiać freelancerom, start-upom i firmom bezproblemową realokację na terenie kraju. Jak informuje PAIH, okazał się on dużym sukcesem i jeszcze w lipcu został rozszerzony o kolejne kraje – Rosję, Ukrainę, Armenię, Gruzję i Mołdawię.

Największym zainteresowaniem w minionym roku cieszyło się Mazowsze, gdzie zlokalizowano 27 projektów. Na kolejnych miejscach znalazło się województwo dolnośląskie – 15 projektów oraz małopolskie i śląskie – 10 projektów. Jeżeli chodzi o wartość inwestycji to niekwestionowanym liderem jest województwo śląskie.

Reklama