Rząd odpowiedzialny za wyższe ceny produktów na półkach [SONDAŻ IBRiS]

Rząd odpowiedzialny za wyższe ceny produktów na półkach [SONDAŻ IBRiS]

Polacy za wzrost cen produktów podstawowych przede wszystkim obwiniają rząd. Wśród winowajców znalazła się także pandemia oraz Narodowy Bank Polski – wskazuje sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej". W badaniu zapytano również o ceny paliw i energi oraz działań ratunkowych.

Badani uważają, że za wzrost cen podstawowych produktów w sklepach odpowiada rząd (63,5%), światowe problemy gospodarcze związane z pandemią (59,8%) oraz Narodowy Bank Polski (32,3%) – wynika z sondażu. Jak się okazuje, najmniejszą winą obarczana jest Unia Europejska, którą wskazało zaledwie 17,3% oraz opozycja – 8,5% wskazań.

Przeczytaj też:

W sondażu spytano także o winowajców wysokich cen paliw i energii. W tym przypadku badani wskazywali na Rosję (56%), politykę klimatyczną Unii Europejskiej (50,6%). Podium zamknął rząd, na który wskazało 48,1% respondentów. Co ciekawe, wśród odpowiedzi o najmniejszej liczbie wskazań znalazły się światowe problemy związane z Covid-19, które wskazało 28.4%.

To też może Cię zainteresować:

Jak pokazał sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej", w ocenie badanych rząd nie podejmuje dostatecznych działań, które mają chronić gospodarstwa domowe przez skutkami wzrostu cen. Blisko 60% ocenia negatywnie obecne starania ratunkowe rządu, z czego ponad 35% ma na ten temat zdecydowanie zdanie.


Badanie telefoniczne IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zostało przeprowadzono w dniach 7-8 stycznia na próbie 1100 respondentów.

Reklama