InPost szóstym co do wielkości debiutem giełdowym na świecie w 2021 roku

InPost szóstym co do wielkości debiutem giełdowym na świecie w 2021 roku

W mijającym, 2021 roku, odnotowano największą aktywność dla debiutów giełdowych od 20 lat. Globalny wolumen IPO wzrósł o 64%, a wpływy z tego typu transakcji zwiększyły się o 67% rok do roku w 2021 roku.

Podczas 12 miesięcy na warszawskim parkiecie zadebiutowalo aż 12 spółek. Wartość transakcji opiewała na 2,3 mld USD. Jak wynika  z badania EY Global IPO Trends, działający w Polsce InPost był szóstym co do wielkości debiutem giełdowym na świecie. W 2022 r. spodziewane jest ochłodzenie na światowych rynkach.

Globalny rynek debiutów giełdowych z wyjątkowymi wynikami

Pomimo niepewnego otoczenia gospodarczego, globalny rynek debiutów giełdowych (Initial Public Offering, IPO) odnotował wyjątkowe dwanaście miesięcy, bijąc rekordy pod względem wolumenu i wpływów z tego typu transakcji. W czwartym kwartale 2021 r. na rynkach światowych zadebiutowało 621 spółek, a wartość tych transakcji wyniosła 112,2 mld USD, co oznacza 16% wzrost liczby debiutów i 9% wzrost ich wartości w porównaniu do czwartego kwartału 2020 r. – wynika z najnowszej edycji badania EY Global IPO Trends. 

Łącznie w 2021 r. przeprowadzono 2 388 transakcji, które przyniosły 453,3 mld USD wpływów. Oznacza to wzrost odpowiednio o 64% i 67% rok do roku. To najlepszy od dwóch dekad wynik na światowym rynku debiutów giełdowych.

InPost w światowej czołówce

Działający w Polsce InPost (IPO o wartości 3,9 mld USD) był szóstym co do wielkości debiutem giełdowym na świecie w ub. roku. Poza InPostem i amerykańskim Rivian Automotive, największym ubiegłorocznym IPO na świecie o wartości 13,7 mld USD, światowe zestawienie zostało zdominowane przez spółki azjatyckie - 6 z 10 debiutów wywodzi się z Chin, dwa – z Korei Południowej.

Co czeka krajowy rynek w 2022 roku?

Na warszawskim parkiecie zadebiutowało 12 spółek o wartości 2 346,6 mln USD w ciągu 12 miesięcy 2021 r. (dane te nie uwzględniają spółek przechodzących z NewConnect). W czwartym kwartale 2021 r. mieliśmy do czynienia z czterema debiutami na GPW o wartości 520,6 mln USD.

Jak zauważa Anna Zaremba, partnerka EY Polska, CFO Consulting, odpowiedzialna za rynek IPO, po latach marazmu, warszawska giełda wróciła do łask inwestorów, instytucjonalnych i indywidualnych.

Spółki korzystały z ożywienia na giełdzie, korzystnych wycen i mieliśmy do czynienia z szeregiem udanych debiutów już drugi rok z rzędu. Cieszy mnie, że na IPO decydują się duże spółki, bo zwiększa to prestiż giełdy i jest czynnikiem zachęcającym kolejnych debiutantów. Pod koniec roku zwiększyła się zmienność na rynkach, co odbiło się na wycenach spółek już po debiucie.

Anna Zaremba, partnerka EY Polska, CFO Consulting, odpowiedzialna za rynek IPO

Anna Zaremba określa się mianem ostrożnego optymisty, jeśli chodzi o perspektywy na debiuty giełdowe na warszawskim parkiecie w 2022 roku. Spodziewa się dalszego zainteresowania przedsiębiorców tą formą pozyskania kapitału, choć jak zwraca uwagę firmy będą musiały udowodnić, że potrafią przynieść wartość dla inwestorów w długim terminie.


Źródło: EY Polska​

Reklama