W mijającym, 2021 roku, odnotowano największą aktywność dla debiutów giełdowych od 20 lat. Globalny wolumen IPO wzrósł o 64%, a wpływy z tego typu transakcji zwiększyły się o 67% rok do roku w 2021 roku.
Podczas 12 miesięcy na warszawskim parkiecie zadebiutowalo aż 12 spółek. Wartość transakcji opiewała na 2,3 mld USD. Jak wynika z badania EY Global IPO Trends, działający w Polsce InPost był szóstym co do wielkości debiutem giełdowym na świecie. W 2022 r. spodziewane jest ochłodzenie na światowych rynkach.
Globalny rynek debiutów giełdowych z wyjątkowymi wynikami
Pomimo niepewnego otoczenia gospodarczego, globalny rynek debiutów giełdowych (Initial Public Offering, IPO) odnotował wyjątkowe dwanaście miesięcy, bijąc rekordy pod względem wolumenu i wpływów z tego typu transakcji. W czwartym kwartale 2021 r. na rynkach światowych zadebiutowało 621 spółek, a wartość tych transakcji wyniosła 112,2 mld USD, co oznacza 16% wzrost liczby debiutów i 9% wzrost ich wartości w porównaniu do czwartego kwartału 2020 r. – wynika z najnowszej edycji badania EY Global IPO Trends.
Łącznie w 2021 r. przeprowadzono 2 388 transakcji, które przyniosły 453,3 mld USD wpływów. Oznacza to wzrost odpowiednio o 64% i 67% rok do roku. To najlepszy od dwóch dekad wynik na światowym rynku debiutów giełdowych.
InPost w światowej czołówce
Działający w Polsce InPost (IPO o wartości 3,9 mld USD) był szóstym co do wielkości debiutem giełdowym na świecie w ub. roku. Poza InPostem i amerykańskim Rivian Automotive, największym ubiegłorocznym IPO na świecie o wartości 13,7 mld USD, światowe zestawienie zostało zdominowane przez spółki azjatyckie - 6 z 10 debiutów wywodzi się z Chin, dwa – z Korei Południowej.
Co czeka krajowy rynek w 2022 roku?
Na warszawskim parkiecie zadebiutowało 12 spółek o wartości 2 346,6 mln USD w ciągu 12 miesięcy 2021 r. (dane te nie uwzględniają spółek przechodzących z NewConnect). W czwartym kwartale 2021 r. mieliśmy do czynienia z czterema debiutami na GPW o wartości 520,6 mln USD.
Jak zauważa Anna Zaremba, partnerka EY Polska, CFO Consulting, odpowiedzialna za rynek IPO, po latach marazmu, warszawska giełda wróciła do łask inwestorów, instytucjonalnych i indywidualnych.
Anna Zaremba określa się mianem ostrożnego optymisty, jeśli chodzi o perspektywy na debiuty giełdowe na warszawskim parkiecie w 2022 roku. Spodziewa się dalszego zainteresowania przedsiębiorców tą formą pozyskania kapitału, choć jak zwraca uwagę firmy będą musiały udowodnić, że potrafią przynieść wartość dla inwestorów w długim terminie.
Źródło: EY Polska