Ile jabłek zebrali w tym roku sadownicy? [DANE GUS]

Według ekspertów Głównego Urzedu Statystycznego łączne zbiory owoców z drzew w sadach wyniosły ponad 4,4 mln ton – przekazuje Związek Sadowników RP. Produkcja jabłek w 2021 roku została oszacowana na około 4 mln ton.

 

Jak wskazują dane GUS, tegoroczne łączne zbiory owoców z drzew zostały ocenione na ponad 4,4 mln ton – to oznacza wzrost o 13% względem zbiorów uzyskanych w 2020 roku. W tym roku o 13% więcej zebrano także samych jabłek –  zbiory z sadów jabłoniowych oszacowano na poziomie 4 mln ton.

Produkcję z sadów gruszowych oceniono na niemal 69 tys. ton, czyli o 24% więcej niż w roku 2020, natomiast zbiory śliwek wyniosły blisko 110 tys. ton (o ponad 10% więcej od uzyskanych w poprzednim roku), jednak jakość plonu handlowego była niezadowalająca – informuje Związek.

Tegoroczne zbiory z sadów wiśniowych zostały oszacowane na ok. 166 tys. ton (o 9% więcej od ubiegłorocznych), a zbiory czereśni na niemal 59 tys. ton, czyli o ok. 19% więcej w porównaniu do poprzedniego sezonu. Łączna produkcja brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich w 2021 r. została oceniona na ponad 14 tys. ton, tj. o ok. 16% więcej niż w roku poprzednim.


Źródło: GUS

Reklama