UOKiK wszczyna postępowanie ws. Apple. Chodzi o naruszanie konkurencji

UOKiK wszczyna postępowanie ws. Apple. Chodzi o naruszanie konkurencji

Prezes UOKiK rozpoczyna postępowanie wyjaśniające wymierzone w sprawę Apple. Jest to związane ze zmianą zasad polityki prywatności i przetwarzania danych osobowych na urządzeniach Apple.

Tomasz Chrótny, prezes UOKiK, będzie badał czy wprowadzone przez Apple nowe zasady nie naruszają konkurencji. Dotyczy to wszystkich produktów z systemami operacyjnymi: iOS 14.5, iPadOS 14.5, tvOS 14.5 oraz ich późniejszych wersji.

Postępowanie UOKiK w sprawie Apple

W rezultacie wprowadzonych zmian w zasadach polityki prywatności i przetwarzania danych osobowych, rozszerzone zostały obowiązki w zakresie konieczności uzyskania przez aplikacje zgody na śledzenie aktywności użytkowników. Co za tym idzie, została mocno ograniczona możliwość pozyskiwania danych przez Apple, w celu wysyłania spersonalizowanych reklam przez zewnętrzne firmy.

Jak wyjaśnia UOKiK, nie oznacza to jednak, że informacje o użytkownikach przestały być zbierane i nie otrzymują oni zindywidualizowanych reklam. Pojawiły się jednocześnie wątpliwości czy ustanowione przez Apple zasady nie miały na celu promocji własnej usługi reklamowej Apple Search Ads, co mogłoby naruszać reguły konkurencji.

Działania cyfrowych gigantów stanowią wyzwanie dla urzędów antymonopolowych na całym świecie. W naszym postępowaniu chcemy sprawdzić, czy działania Apple mogą służyć wyeliminowaniu konkurentów na rynku spersonalizowanych usług reklamowych w celu lepszej sprzedaży własnej usługi. Zbadamy, czy w tym przypadku możemy mieć do czynienia z wykorzystywaniem siły rynkowej o charakterze wykluczającym.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Celem działań Prezesa Urzędu jest sprawdzenie, czy w tej sprawie mogło dojść do ograniczenia konkurencji. UOKiK prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów.

Reklama