M&M`s® mają już 80 lat! Jak na przestrzeni lat zmieniała się marka?

M&M`s® mają już 80 lat! Jak na przestrzeni lat zmieniała się marka?
M&M`s® mają już 80 lat! Jak na przestrzeni lat zmieniała się marka? M&M`s® mają już 80 lat! Jak na przestrzeni lat zmieniała się marka?

Te kolorowe czekoladowe draże zajmują szczególne miejsce w sercach konsumentów na całym świecie. M&M’s® to nie tylko wyjątkowy smak, ale też 80 lat fascynującej historii! Odkryj, jak zmieniała się marka na przestrzeni dekad.

Od wojskowej racji żywnościowej do uwielbianego przysmaku

Według legendy, podczas podróży do Hiszpanii, Forrest Mars senior spotkał żołnierzy, którzy jedli granulki czekolady w twardej, cukrowej polewie. Zabezpieczała ona czekoladę przed roztopieniem się. Zainspirowany tym pomysłem, wymyślił recepturę czekoladowych draży M&M's®. Żeby rozpocząć produkcję wspólnie z R. Brucem Murrie wynajęli prawie 1115 mkw. powierzchni w Newark, w stanie New Jersey. W efekcie w 1941 roku wprowadzili na rynek pierwsze M&M's®. Nazwa kolorowych draży pochodziła od inicjałów panów Marsa i Murraya.

Wkrótce po swoim debiucie czekoladowe M&M's® zostały włączone do racji żywnościowej amerykańskiego wojska podczas II Wojny Światowej. W latach 50. stały się natomiast tak popularne, że postanowiono stemplować oryginalne draże znaną po dziś dzień „M”, aby odróżnić je od podróbek.

W 1954 roku rozpoczęto produkcję orzechowego wariantu M&M’s®, który do dziś jest obecny na rynku. W tym samym roku zaprezentowano też popularne animowane postacie M&M®, które w reklamach bawią i zarażają dystansem do siebie oraz pozytywnym nastawieniem.

M&M`s® podbijają ziemię i… kosmos!

Również lata 80. były dla tych kolorowych draży czasem wielu zaskakujących przygód. M&M’s® zostały nawet wysłane w kosmos. Amerykańscy astronauci z pierwszego promu kosmicznego Columbia wybrali je jako element swoich zapasów żywieniowych. W 1984 roku czekoladowe i orzechowe draże M&M’s® stały się również „Oficjalną przekąską Igrzysk Olimpijskich”.

W następnych latach M&M’s® podbijały świat i docierały do krajów Azji i Pacyfiku, Australii, Europy czy Rosji. W roku 2000 czekoladowe M&M’s® otrzymały tytuł „Oficjalnych słodyczy nowego tysiąclecia”. To była dla marki wyjątkowa data również dlatego, że MM to rzymski zapis liczby 2000.

Ponad 20 lat produkcji w Polsce 

W 2000 roku produkcję M&M’s® rozpoczęto również w Polsce. Fabryka w Janaszówku zaopatruje w kultowe draże ponad 20 krajów na świecie. Wytwarza się tu ich aż siedem rodzajów M&M’s®: klasyczne czekoladowe, nie mniej uwielbiane orzechowe, a także o smaku słonego oraz chrupiącego karmelu, brownie, świąteczny wariant Choco Eggs czy M&M`s® mini. Dziennie w polskiej fabryce produkuje się 138 000 kg tych kultowych draży!

80 lat wspólnej zabawy

Przez całe dekady M&M`s® podbijały popkulturę, towarzyszyły premierom największych hitów kinowych – jak np. Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, rozbawiały kibiców podczas bloków reklamowych Super Bowl i były ulubionym przysmakiem wielu pokoleń konsumentów. 

M&M's® wierzą, że zabawa i humor mogą nas do siebie zbliżyć, dlatego idea ta jest obecna we wszystkich działaniach oraz produktach marki. 80-ta rocznica M&M’s® to świetna okazja do wspólnej zabawy.


Źródło: informacja prasowa

 

Reklama