W Polsce powstaje jeden z najnowocześniejszych zakładów rozbioru mięsa w UE

W Polsce powstaje jeden z najnowocześniejszych zakładów rozbioru mięsa w UE
zaklad zakrzewscy wycieczka W Polsce powstaje jeden z najnowocześniejszych zakładów rozbioru mięsa w UE

Niedługo polskie przetwórstwo mięsa wołowego zyska najnowocześniejszy zakład rozbioru w kraju. Tym samym znajdziemy się w europejskiej czołówce. Otwarcie zakładu planowane jest na pierwszy kwartał 2022 roku.

Spożycie wołowiny w Polsce stale notuje wzrosty i wynosi ok. 2,5 kg rocznie na osobę. Mimo że na tle światowym nadal jest to niski wynik to w porównaniu do lat ubiegłych widać znaczącą różnicę. Eksportowo nasz krajowy surowiec doceniany jest na arenie międzynarodowej jako wysoko jakościowy produkt, nieustępujący nawet mięsu argentyńskiemu.

Nowoczesność na skalę europejską

Inwestycja powstająca w Szczuczynie (woj. podlaskie) będzie najnowocześniejszym zakładem rozbioru mięsa wołowego w Polsce. Zajmuje on powierzchnię 18,5 tys. mkw. Prace są zaawansowane i w ciągu najbliższych miesięcy będzie działał na pełnych mocach – zakładana wydajność na linii ubojowej ma wynosić 60 sztuk bydła na godzinę. Taką samą wydajność ma mieć linia rozbiorowa, a także linia ćwiartowania.

Jesteśmy jednym z nielicznych zakładów w Europie, a pierwszym w Polsce, który będzie posiadał identyfikację co do konkretnej sztuki. Będziemy mieli system pełnej identyfikacji poszczególnych elementów wołowych. Co więcej, zastosowane przez nas technologie ultrasoniczne – myjki do haków oraz wysoko specjalistyczne śluzy – zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa mikrobiologicznego i pozwalają na wytworzenie produktów o najwyższej jakości i zaoferowanie ich naszemu klientowi docelowemu.

Paweł Zakrzewski, Zakłady Mięsne „Zakrzewscy”

Wspomniany system identyfikacji oparty jest na systemie kodów QR. Dzięki oznaczaniu nimi poszczególnych elementów wołowych nie tylko pozwoli na lokalizację konkretnej partii z jakiej pochodzi mięso, ale też konkretnej sztuki bydła. Nie tylko zwiększy to zaufanie konsumenta, ale przede wszystkim uchroni przed ewentualnymi stratami w razie konieczności wycofania produktów z rynku.

Ciągły rozwój

W planach Zakładów Mięsnych „Zakrzewscy” jest stały rozwój – wzrost wydajności, a także odpowiadanie na potrzeby konsumentów. 

Jesteśmy firmą, która bardzo szybko działa i elastycznie dostosowuje się do potrzeb klienta. Jeśli klient zgłosi nam jakieś szczególne zapotrzebowanie to będziemy robić wszystko, żeby takie wymagania spełnić.

Paweł Zakrzewski, Zakłady Mięsne „Zakrzewscy”

Pandemia a branża mięsna

Cała gospodarka, w tym również branża mięsna, odczuła pandemię koronawirusa. Liczne obostrzenia i światowy kryzys wpłynęły na dostawy surowców, ich dostępność, a także całą logistykę. Jak tłumaczy Paweł Zakrzewski z Zakładów Mięsnych „Zakrzewscy”, bardzo dotkliwie lockdown odczuł kanał HoReCa, który jest niezwykle istotny dla branży mięsnej. Zauważalny był natomiast wzrost w kanale tradycyjnym i nowoczesnym.

Reklama