Rynek produktów BIO stale rośnie. Od przyszłego roku nowe przepisy unijne

Rynek produktów BIO stale rośnie. Od przyszłego roku nowe przepisy unijne

Rośnie liczba producentów w Polsce, którzy mogą pochwalić się certyfikatem BIO. Od 2022 roku zmienią się także przepisy unijne, dzięki czemu łatwiej będzie uzyskać dane o producentach.

Rozpoznawalne na świecie certyfikaty ułatwiają producentowi ekspansję na rynki zagraniczne – czytamy w raporcie o produktach ekologicznych, który towarzyszył jednemu z listopadowych wydań tygodnika „Wprost”. Partnerem wydania był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i firma Soligrano, która w ostatnich latach postawiła na rozszerzanie swojego portfolio produktów BIO.

Jak wygląda rynek produktów ekologicznych?

Jak wskazują szacunku Nielsen, pomiędzy rokiem 2019 a 2020 wartość kategorii produktów ekologicznych, do których należy segment BIO, wzrósł o 20%. A tendencja dwucyfrowych wzrostów nie jest niczym nowym – utrzymuje się już od kilku lat. Ostatni rok, trudny dla wielu branż, tylko wzmocnił ten sektor.

Produkt BIO, czyli jaki?

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi można przeczytać, że cenrtyfikowane produkty BIO to te, które „wyprodukowane zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego i są wolne od zanieczyszczeń, takich jak: pozostałości środków ochrony roślin i hormonów, a podczas ich produkcji nie stosowano nawozów sztucznych i organizmów zmodyfikowanych genetycznie".

Nowe przepisy w 2022 roku

Warto zauważyć, że Unia Europejska ma ambitny plan produkcji aż 25% całej żywności w 2030 roku w gospodarstwach ekologicznych – czyli w takich, które mają określone certyfikaty. Dzisiaj w Unii to już 7,4% wszystkich gospodarstw. To pokazuje, że Polska ma jeszcze wiele do nadrobienia, bo zaledwie ok. 0,5% terenów rolnych należy do eko-producentów. Ta liczba jednak stale się zwiększa, a przetwórcy jak Soligrano mają często własne uprawy, co daje im jeszcze większą kontrolę nad jakością surowca.

W 2020 roku łącznie liczba gospodarstw ekologicznych wynosiła 20 274. W Polsce certyfikaty PL-EKO (tzw. „unijny zielony liść”) może wydawać kilkanaście firm. W bazie tylko jednej z nich (Bioekspert) w 2021 roku było kilkaset aktualnych certyfikatów z branży przetwórstwa, zbioru i produkcji ekologicznej. Od przyszłego roku zmienia się unijne prawo i wówczas pojawi się jeden, jednolity wykaz wszystkich producentów – zamiast osobnych baz każdej certyfikującej jednostki, jak to ma miejsce dotychczas.