Jak przygotować sosy do ryb?
sos holenderski sos czosnkowy Jak przygotować sosy do ryb?

Do potraw, które królują na wigilijnych stołach Polaków, bez wątpienia należy zaliczyć wszelkie ryby. Śledź, karp, łosoś - te pojawiają się najczęściej, ale możliwości oczywiście jest dużo więcej.

Na świąteczny obiad zamiast mięsa wieprzowego lub indyka możemy podać np. łososia w sosie holenderskim. Tylko jak go przygotować? Wbrew pozorom to nic trudnego.

Sos holenderski

Potrzebne składniki:

  • 3 żółtka
  • 100 g masła
  • sól i pieprz
  • łyżka soku z cytryny

Przygotowanie

Sos przygotujemy w kąpieli wodnej. Na garnku z wodą umieszczamy miskę, do której wkładamy żółtka, sól i pieprz oraz sok z cytryny. Cały czas energicznie mieszamy, aż żółtka zgęstnieją i staną się puszyste. Następnie cienką strużką dolewamy rozpuszczone, gorące masło, w dalszym ciągu cały czas mieszając. Gotowy sos powinien być jasny i gęsty. Podajemy z pieczonym łososiem lub jajkiem w koszulce.

Sos czosnkowy

Sos czosnkowy to uniwersalny dodatek do wielu potraw. Aby zaoszczędzić czas podczas Świąt Bożego Narodzenia, możemy sięgnąć po jeden z gotowych sosów dostępnych na rynku, np. Sos Kielecki czosnkowy. Jego niepowtarzalny smak w niczym nie ustępuje domowej wersji - idealnie sprawdzi się jako dodatek do mięs czy np. karpia w galarecie.

przepisy: WSP "Społem"

Reklama