Jakie prezenty znajdziemy w tym roku pod choinką? [RAPORT DELOITTE]

Jakie prezenty znajdziemy w tym roku pod choinką? [RAPORT DELOITTE]

Wielkimi krokami zbliża się okres prezentowy. Mikołajki już 6 grudnia, a za niespełna 20 dni kolejna okazja, czyli Wigilia. Bez względu na to czy upominki zostawia Gwiazdor czy Święty Mikołaj, pod choinką znajdzie się sporo prezentów. 

Deloitte zbadał świąteczne zwyczaje konsumenckie w Polsce. Jak się okazuje, w tym roku każdy Polak kupi średnio 7 prezentów, na które przeznaczy w sumie 546 zł – czyli o 2% więcej niż przed rokiem. Najczęściej wśród obdarowywanych będą najbliżsi – dzieci (63%) oraz partnerzy/małżonkowie (61%). Choć Polacy nie zapominają też o rodzicach – 56% planuje przygotować dla nich upominek.

To też może Cię zainteresować:

Najczęściej w polskich domach każdy zostaje obdarowany prezentem (37%) albo wszyscy kupują prezenty wszystkim (30%). Z kolei w otoczeniu 23% Polaków prezenty dostają tylko dzieci.

Jakie prezenty kupują w tym roku Polacy?

To zależy od tego, komu wręczamy prezent. Dla rodziców Polacy kupują częściej funckjonalne podarunki, a dla przyjaciół i znajomych te zapewniające niezapomniane przeżycia. Najbardziej stresujące okazuje się wybieranie prezentu dla współpracowników.

Według raportu „Zakupy świąteczne 2021” podczas tegorocznych świąt pod choinkami najczęściej znajdziemy:

  • kosmetyki i perfumy (56%),
  • gry i zabawki (50%),
  • książki (46%),
  • odzież (41%),
  • biżuterię (38%),
  • gotówkę (25%).

Nie powinno dziwić, że według badanych, najważniejszą funkcją prezentów jest przyjemność – zarówno podczas ich kupowania, jak i obdarowywania nimi drugiej osoby. Przy wyborze prezentów, najważniejszymi aspektami będzie dla Polaków wyrażenie prezentem uczuć do obdarowywanej osoby (47%).


Źródło: Raport "Zakupy świąteczne 2021", Deloitte

Reklama