Polski przemysł przyspiesza, mimo eksportu z lekką zadyszką

Polski przemysł przyspiesza, mimo eksportu z lekką zadyszką

PMI dla polskiego przemysłu w listopadzie przekroczył 54 pkt, zatrzymując się na 54,4 pkt – podaje IHS Markit. Oznacza to wzrost o 0,6 pkt. w stosunku do odczytu w październiku. To dobry prognostyk przed oficjalnymi danymi GUS dotyczącymi produkcji przemysłowej.

Przemysł nadal znajduje się na fali wzrostowej, choć coraz bardziej zaczynają mu doskwierać braki pracowników oraz mniejsze możliwości eksportu. Jak zaznacza Mariusz Zielonka, ekspert z Konfederacji Lewiatan, pozytywny wpływ mają na niego głównie czynniki wewnętrzne.

Zwiększyły się wskaźniki dotyczące nowych zamówień, wzmacniane przez niesłabnący popyt wewnętrzny. Nowe zamówienia mogłyby być na dużo wyższym poziomie, gdyby nie kolejne podwyżki cen towarów i usług, które odstraszają klientów.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan

Ekspert zwraca też uwagę na sytuację na rynku pracy, która podobnie jak w październiku, coraz mocniej wpływa na ogólny wskaźnik. "Przypomnijmy, że stopa bezrobocia jest obecnie bliska tzw. bezrobociu naturalnemu, co oznacza, że o więcej pracowników na rodzimym rynku będzie trudno. Nie mówiąc już o próbie dopasowania kwalifikacji do wymagań pracodawców" – dodaje Mariusz Zielonka.

Z miesiąca na miesiąc coraz większej zadyszki dostaje eksport. Widoczne jest to w danych spływających z gospodarki, np. dotyczących bilansu płatniczego, czy ostatnich odczytów PKB za III kw. Na słabnący eksport mają nieustannie wpływ ceny produktów na rynku hurtowym, którym z kolei towarzyszą ciągle kłopoty z zerwanymi łańcuchami dostaw. PMI wskazuje także, że czas dostaw kolejny miesiąc z rzędu się wydłużył.

Mariusz Zielonka

Mimo wszystko, w grudniowym odczycie indeksu PMI nastroje menedżerów logistyki mogą się pogorszyć z uwagi na paniczne reakcje gospodarek na nowy wariant koronawirusa. "Nadal jednak pozostaniemy powyżej poziomu 50 pkt oznaczającego rozwój całego sektora" – podsumowuje ekspert.


Źródło: Konfederacja Lewiatan

Reklama