Jaki alkohol najlepiej sprawdzi się na prezent?

Butelka z trunkiem może być zarówno bardzo trafionym, jak i zupełnie niestosownym prezentem. Ważne jest zarówno to, co wręczamy, w jakich okolicznościach, jak i komu. Dlatego przed podarowaniem wina lub whisky, warto wcześniej pomyśleć, jak taki prezent może zostać odebrany.

Kiedy zastanawiamy się nad tym, czym obdarować bliską nam osobę, a czasem też dalszego znajomego lub nawet kontrahenta, pomysł z alkoholem na prezent może wydawać się świetną możliwością. Przede wszystkim nie ma tutaj ryzyka, że kupimy coś, co ta osoba już ma, ponieważ dwie takie same butelki zazwyczaj nie będą problemem. Jednak nie w każdej sytuacji alkohol będzie najlepszym pomysłem na podarunek. Warto przemyśleć kilka szczegółów, aby nasz prezent nie okazał się niestosowny.

Czy cena alkoholu ma znaczenie?                                                

Cena sama w sobie nie powinna być najważniejszym argumentem za tym (lub przeciwko temu), by ofiarować konkretny trunek. Prezent ma świadczyć przede wszystkim o naszej pamięci i sympatii wobec obdarowywanego. Jednak w sytuacjach skrajnych nasze intencje mogą zostać źle odczytane.

Może tak być w sytuacji, jeśli wręczany prezent pochodzi z najniższej półki cenowej i jakościowej, co zrównuje go ze zwykłymi produktami spożywczymi. Niezręczność może się też pojawić, jeśli wybierzemy drogi alkohol na prezent, zwłaszcza jeśli będzie on bardzo drogi – szczególnie w przypadku, gdy dawcę i biorcę prezentu łączą relacje zawodowe czy biznesowe, kolekcjonerski alkohol może być uznany za formę łapówki.

Jakie wino wybrać na prezent?

Takie problemy nie powinny jednak wystąpić w przypadku alkoholu ze środkowych półek cenowych – i to niezależnie od tego, czy wino kosztowało bliżej 30 zł, czy bliżej 100 zł. W przypadku wina warto jednak zwrócić uwagę, aby wybierać takie trunki, które mają określony na etykiecie rocznik, szczep (lub kupaż – czyli mieszkankę konkretnych odmian winorośli) oraz region pochodzenia. Brak takich informacji może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z mieszanką nieokreślonych win słabej jakości, a to nie wzbudza zaufania. Warto również szukać edycji limitowanych – zarówno winiarze, jak i producenci alkoholu mają w swojej ofercie produkty o ograniczonej liczbie butelek lub edycje specjalne, które są doskonałym wyborem wina na prezent. Wybranie takiego wina na prezent sprawi, że osoba obdarowana będzie miała poza wyśmienitym trunkiem, ładną butelkę w swoim barku, jako uatrakcyjnienie kolekcji.

Jeżeli trunek ma być nietuzinkowy, powinna towarzyszyć mu ciekawa historia, np. etykieta zawierająca opis miejsca zbioru, posiadłości, nazwisko winiarza lub osoby dokonującej kupażu, ewentualnie charakterystyka rocznika. Wręczając trunek z historią będziemy mieli okazję przez chwilę o nim opowiedzieć obdarowanemu. Potraktujmy zatem alkohol jako część historii, którą chcemy się podzielić. W konsekwencji może to zostać docenione nawet bardziej niż sam prezent

Remigiusz Zdrojkowski z firmy XBS Prolog, która specjalizuje się w logistyce towarów akcyzowych

Większy problem może pojawić się w przypadku takich trunków jak brandy, czy whisky. Ceny tych alkoholi zaczynają się od wyższego pułapu niż ceny win. Jednak i tutaj obowiązuje zasada, że na prezent raczej nie daje się najtańszych butelek, jakie da się znaleźć w dyskontach. Jeśli więc mamy ochotę podarować komuś whisky, musimy przeznaczyć na taki zakup minimum 100-200 zł lub… pomyśleć o innym podarunku.

Jakie alkohole sprawdzą się na prezent?

Alkohol będzie doskonałym prezentem dla konesera, ale tu z kolei pojawia się inny problem. Jeśli ktoś jest np. miłośnikiem i znawcą brandy, trudno będzie go czymś zaskoczyć. Taka osoba może też mieć większe wymagania co do jakości trunku. Nie należy się jednak zniechęcać. W takim przypadku można zastosować podejście, zgodnie z którym wino lub inny pochodny trunek wręczymy miłośnikowi mocnych alkoholi, a dla miłośnika wina przeznaczymy inny trunek niż wino. Dlaczego? Unikniemy w takim przypadku oceny naszego prezentu przez obdarowanego.

W każdej kategorii znajdziemy pewne ikony stylu, które z dużym prawdopodobieństwem zostaną docenione. Proponuję rozważyć zakup takich trunków, jak np. Tokaj Aszu 5 Puttonyos lub wyższy, wino wzmacniane w stylu rocznikowego porto lub rivesaltes, ewentualnie flagowe wino z mniej znanego rejonu, jak Słowenia czy Urugwaj.

Remigiusz Zdrojkowski

Jeżeli jednak nie jesteśmy przekonani do wina, prezentu możemy poszukać wśród alkoholi mocnych charakterystycznych dla danych narodów. Mogą to być specjalności np. z Irlandii – poitin, z Francji – rocznikowy armagnac lub calvados, a z Wysp Brytyjskich limitowana serię ginu lub markowy likier drambuie.

Ciekawe propozycje znajdziemy także wśród rumów. Warto poszukać trunków z Kolumbii, Dominikany lub Fidżi. Dla osób poszukujących lokalnych napojów alkoholowych ciekawa będzie propozycja z Polski – może to być np. rocznikowa okowita z jednorodnego produktu lub wysokiej klasy regionalne nalewki. W każdym przypadku, wybierając alkohol na prezent, warto się nieco przygotować, tak abyśmy pozytywnie zaskoczyli obdarowanego.

Źródło: informacja prasowa

 

Reklama