Food Trendy 2021 – co jedli Polacy w tym roku?

Schabowy czy sushi? Frytki czy pierogi? Ramen czy rosół? Jakie potrawy najczęściej zamawiają Polacy? Czy pandemia wpłynęła na nasze wybory? Pyszne.pl, aplikacja do zamawiania jedzenia z dowozem przedstawiła raport na temat aktualnych trendów i zmian jakie dokonały się w branży gastronomicznej w ostatnim roku. Dane dotyczą usługi zamówień jedzenia z dowozem.

Polacy lubią próbować nowych smaków. Aż ¾ z nas deklaruje chęć skosztowania dań z nieznanych sobie dotąd kuchni. Z tego aż 1/3 wskazuje, że najchętniej skusiłaby się na potrawy gruzińskie. Wśród nich największe zaciekawienie budzi chinkali. 28% osób korzystających z dostaw jedzenia do domu spróbowało nowej kuchni w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Kuchnie świata

Które kuchnie są najpopularniejsze? Pyszne.pl stworzyło ranking pięciu najpopularniejszych w ostatnim roku. Na piątym miejscu znalazła się kuchnia japońska. Nieco wyżej, pochodząca z tego samego kontynentu kuchnia chińska. Podium otwiera z kolei nasza polska kuchnia. Drugie miejsce przypadło kuchni amerykańskiej. Jak się okazało, najpopularniejszą w całym kraju była kuchnia włoska.

5 najpopularniejszych kuchni w dostawie:
1. kuchnia włoska
2. kuchnia amerykańska
3. kuchnia polska 
4. kuchnia chińska
5. kuchnia japońska

Pyszne naj wśród dań

Dania, które zamawiamy z dowozem różnią się od tych, które zamawiamy stacjonarnie w restauracjach. Twórcy raportu wskazali, że muszą nadawać się do transportu i klienci najczęściej rezygnują z tych, które dla zachowania smaku należy zjeść natychmiast po przygotowaniu. Pyszne.pl stworzyło ranking dań, które najczęściej pojawiały się w zamówieniach Polaków. Na ostatnim miejscu pierwszej piątki pojawił się tradycyjny kotlet schabowy. Czwarte miejsce zajął z kolei pad thai. Oczko wyżej pojawia się natomiast kebab, który popularny jest nie tylko w dostawie. Na drugim miejscu uplasował się hamburger, a numerem jeden w 2021 roku jest pizza.

5 najpopularniejszych dań w dostawie:
1. pizza
2. hamburger
3. kebab 
4. pad thai
5. kotlet schabowy

Trendy 2021

W ciągu ostatniej dekady gusta Polaków bardzo się zmieniły. Chęć odkrywania nowych smaków spopularyzowała kuchnie, które wcześniej nie były tak bardzo popularne wśród naszych rodaków. Najszybciej uznanie zyskuje kuchnia grecka. Jej wzrost to 18%. Tyle samo zyskały kuchnie amerykańska i tajska. Dalej, ze wzrostem 15% plasuje się kuchnia polska, a pierwsza piątkę zamyka kuchnia arabska – z takim samym wynikiem jak nasza rodzima.

Na ostatnie lata przypada też wzrost popularności wegetarianizmu i weganizmu. Tym samym potrawy roślinne coraz częściej pojawiają się w zamówieniach. Wzrost dostaw z takimi daniami sięga 49%. W trójce najchętniej zamawianych potraw wegetariańskich znalazły się: pizza wegetariana, wegetariański burger. Wśród wegańskich dań pierwsza trójka to: kebab, burger i nuggetsy.
 

Reklama