W całej Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Co się zmienia?

W całej Polsce obowiązują nowe obostrzenia. Co się zmienia?

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa, minister zdrowia zwołał w poniedziałek 29.11 sztab kryzysowy. Jak poinformował, Omikron jest elementem, który zupełnie zmienia podejście rządu do dalszej walki z pandemią.

Nowe obostrzenia w Polsce dla podróżujących

Niedzielski zapowiedział pakiet obostrzeń, który od dzisiaj zaczyna obowiązywać w Polsce. Jeśli chodzi o zmiany zasad względem podróżnych, na pakiet nowych obostrzeń składają się dwa elementy.

Pierwszy dotyczy uszczelniania granic. Został wydany zakaz lotów do siedmiu krajów Afryk: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Naimbi, Zimbabwe. Osoby, które będą wracały z tych krajów będą miały wydłużoną do 14 dni kwarantanne bez możliwości zwolenienia po teście.

Drugim elementem ma być zmiana zasad dla osób podróżujących do Polski spoza strefy Schengen. Osoby te będzie obowiązywała wydłużona 14 dniowa kwarantanna. Zwolnienie z niej, po wykonaniu testu PCR, może nastąpić najwcześniej po 8 dniach.

Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych. 

Źródło: twitter.com/MZ_GOV_PL

Nowe obostrzenia w kraju

Minister Zdrowia zapowiedział również szereg obostrzeń, które obowiązywać będą w kraju od 1 do 17 grudnia:

  • limit 50% obłożenia wszędzie tam, gdzie dotychczas obowiązywał milit 75%, tj. kościoły, gastronomia, hotele, obiekty sportowe itd.
  • limit 100 osób dla zgromadzeń i uroczystości (wesela, komunie, spotkania, dyskoteki)
  • limit 1 osoba na 15 mkw. w punktach typu siłownia, strefa fitness, na kongresach, konferencjach oraz w sklepach

Osoby zaszczepione nie wliczają się do limitów.

Źródło: twitter.com/MZ_GOV_PL

Jakie zmiany w sklepach?

Od 1 grudnia we wszystkich sklepach obowiązywać będzie zasada 1 osoba na 15 mkw. Do tej pory była to 1 osoba na 10 mkw. Osoby zaszczepione nie wliczają się do limitów.

 

Foto: gov.pl

Reklama