Skutki COVID-19 nadal widoczne. Spada konkurencyjność w branży spożywczej

Skutki COVID-19 nadal widoczne. Spada konkurencyjność w branży spożywczej

Branża spożywcza cały czas odczuwa skutki pandemii. Spada konkurencyjność, słabną inwestycje w automatyzację i park maszynowy. Firmy są jednak zdania, że przyszły rok przyniesie zwiększenie sprzedaży krajowej i eksport – wynika z indexu MIU 2021, przygotowanego przez Siemens Financial Services w Polsce.

Kacper Olejniczak, ekspert Konfederacji Lewiatan, zauważa, że konkurencyjność w branży spożywczej zaczyna wchodzić w trend spadkowy. Wskazują na to najnowsze wyniki raportu MIU 2021.

W pierwszej edycji raportu MIU w marcu 2020 roku index wyniósł 50,29 pkt, w kolejnej we wrześniu 2020 roku 48,76 pkt, żeby spaść w tym roku do 41,07 pkt. Największy udział w spadku wskaźnika miało osłabienie inwestycji w park maszyn i automatyzację. Obserwujemy odpowiednio ponad 20% i 14% spadek w stosunku do poprzedniego badania.

Kacper Olejniczak, ekspert Konfederacji Lewiatan

Ekspert tłumaczy, że sytuacja ta może wynikać z faktu, że między poprzednim a obecnym badaniem przechodziliśmy przez zdecydowanie najmocniejszą falę pandemii, co miało swoje konsekwencje w postaci niepewności prowadzenia biznesu.

W pierwszej kolejności przedsiębiorcy stawiali na utrzymanie załogi i zdolności produkcyjnych kosztem odnawiania parku maszynowego czy podnoszenia poziomu automatyzacji.

Kacper Olejniczak

Zastój wynikający z pandemii widać także w wynikach samooceny branży. W przypadku eksportu, odnowienia parku, automatyzacji czy udziału finansowania zewnętrznego branża ocenia, że w ubiegłym roku sytuacja się ani nie pogorszyła, ani nie poprawiła. Cieszyć może optymistyczne podejście do zwiększenia sprzedaży krajowej, eksportu, automatyzacji i zewnętrznego finansowania w 2022 roku. Przemysł spożywczy oczekuje odbicia po przestoju wynikającym z pandemii.

Mimo wszystko trzeba pamiętać o dwóch największych trudnościach – braku ludzi do pracy i rosnących cenach surowców. Powyższe ryzyka w kontekście rosnącej inflacji mogą utrudnić popandemiczne odbicie sektora

Kacper Olejniczak

Raport MIU 2021 jest dokumentem ważnym dla branży spożywczej. Index stworzony na potrzeby raportu to innowacyjne rozwiązanie pozwalające oceniać konkurencyjność, która jest podstawą rozwoju i ekspansji biznesu.

Źrodło: Konfederacja Lewiatan

Reklama