Ile ryb kupują Polacy przed świętami – przegląd danych

Ile ryb kupują Polacy przed świętami – przegląd danych

Popyt na wyroby rybne wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym. To nie tylko zdrowy posiłek, ale jednocześnie pyszne danie. Dla dzieci delikatne filety lub paluszki, a dla dorosłych marynowane ryby w zalewie i przyprawach. W sklepach możemy znaleźć wyjątkowe propozycje, z których każdy może wybrać te odpowiednie dla siebie. Sprawdzamy, jak wygląda rynek rybny w Polsce oraz co najlepiej sprzedaje się w rodzimych sklepach.

Występują w różnorodnych postaciach, jako konserwy czy przetwory, a także w niemalże dowolnej formie – pieczone, smażone czy nawet surowe.

Na świątecznym stole

Podczas wigilijnego ucztowania to właściwie one grają główne skrzypce. W końcu Wigilia jest dniem postnym, zatem wszelkie mięsne potrawy muszą poczekać w lodówce do 25 grudnia. Szczególne miejsce – zarówno na świątecznym stole, jak i w rodzimej gospodarce – zajmuje karp. Według danych Eurostatu, w 2019 roku produkcja i połów karpia stanowiły w Polsce blisko 36% krajowego połowu ryb słodkowodnych w ogóle. Jak się jednak okazuje, Polacy coraz częściej odchodzą od serwowania tej ryby podczas świątecznej uczty. Jak wynika z badania Biostat 2020[1], blisko połowa (45,3%) Polaków nie kupuje karpia na święta Bożego Narodzenia, a co 6. respondent uważa, że sprzedaż żywych ryb w sklepach nie zapewnia tym zwierzętom odpowiednich warunków.

Zaloguj się lub utwórz nowe konto.

Zaloguj się
Zarejestruj się
Reklama