Już blisko stu reprezentantów i reprezentantek Polski różnych kategorii wiekowych brało udział w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Wśród uczestników znajdziemy zawodników i zawodniczki pokroju Arkadiusza Milika, Kacpra Kozłowskiego, Jakuba Modera czy Pauliny Dudek. Ich śladami ruszają właśnie uczestnicy XXII edycji, której rozgrywki wystartowały. Wiosną przekonamy się, kto wywalczy sobie prawo gry na PGE Narodowym.
To było długie półtora roku. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła nam wiele rzeczy, w tym grę w największym piłkarskim Turnieju dziecięcym w Europie. Teraz nareszcie przyszedł czas, żeby powrócić na boiska w całym kraju i znów powalczyć o prawo występu na PGE Narodowym. Przypomnijmy, że w tym momencie istnieją tylko trzy drogi do zagrania w piłkę na tym stadionie – gra w seniorskiej reprezentacji Polski, występ w finale Fortuna Pucharu Polski i właśnie awans do finału Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W dotychczasowej historii finaliści Turnieju strzelili na murawie tego obiektu już ponad 100 goli. Na zwycięzców tegorocznej edycji czekać będzie wyjątkowa nagroda główna – wyjazd na mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie ze wszystkimi piłkarzami kadry.
Start w gminach i powiatach, finał w Warszawie
Zapisy do XXII edycji Turnieju w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12, trwały do końca października. Zgłaszały się szkoły (stanowiące 72 proc. wszystkich zarejestrowanych zespołów), kluby (18 proc.), UKS-y (8 proc.), a także inne podmioty prowadzące działalność szkoleniowo-sportową (2 proc.).
Udział szkół w ogólnej liczbie ekip zgłoszonych do rozgrywek niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak pokazuje historia, wysoki jest też poziom sportowy uczniów i uczennic placówek oświaty. To właśnie swoje szkoły podstawowe reprezentowali w minionych edycjach Turnieju obecni reprezentanci i reprezentantki Polski: Paulina Dudek przystąpiła do gry wraz z koleżankami ze szkoły w Słubicach, Jakub Moder z Drawska, a Kacper Kozłowski z Koszalina.
Tych przykładów jest oczywiście coraz więcej. Tylko w młodzieżowych reprezentacjach kraju zagrało już łącznie kilkudziesięcioro byłych uczestników i uczestniczek rozgrywek. Powołania do narodowych drużyn do lat 17 otrzymują już chociażby ci, którzy jeszcze trzy lata temu grali w finałach U-12 na PGE Narodowym: Zuzia Witek i Mikołaj Tudruj. Od zawodników i zawodniczek z turniejową przeszłością aż roi się również w seniorskich kadrach, a także na zgrupowaniach Akademii Młodych Orłów. Udział w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to zatem nie tylko ruch, zabawa i integracja (dla wszystkich), ale też szansa na bycie zauważonym (dla tych marzących o zawodowej karierze).
W tym roku przed taką szansą staną kolejne dzieci. W tegorocznych rozgrywkach najliczniej reprezentowana będzie najstarsza kategoria wiekowa – U-12. Zespoły zgłoszone do Turnieju stanowią aż 44 proc. wszystkich drużyn. Ekipy do lat 10 stanowią 32 proc. frekwencji, a najmłodszą kategorię wiekową U-8 reprezentuje 24 proc. zespołów.
Do tegorocznej edycji najwięcej drużyn zgłosiło się z województw: Wielkopolskiego, Małopolskiego i Lubelskiego. Niemal każdy powiat (98 proc.) będzie w tym roku reprezentowany przez co najmniej jedną drużynę.
Harmonogramy gier w poszczególnych powiatach są ustalane przez koordynatorów wojewódzkich Turnieju. To oni informują opiekunów wszystkich drużyn o terminach meczów. Terminarze można ponadto sprawdzić na oficjalnej stronie Turnieju: www.zpodworkanastadion.pl.
Obecnie odbywają się już pierwsze mecze na etapie gminnym i powiatowym. XXII edycję rozgrywek zainaugurowali w pierwszy weekend listopada chłopcy z kategorii U-8 w powiecie limanowskim (woj. małopolskie). W spotkaniu otwierającym turniej naprzeciw siebie stanęły dwa zespoły Uranu Łukowica.
Ten pierwszy etap – gminny i powiatowy – zakończy się wiosną. Jego zwycięzcy wywalczą przepustki do finałów wojewódzkich. Dla drużyn z najmłodszej kategorii będzie to ostatni etap rozgrywek, natomiast zespoły w kategoriach U-10 oraz U-12 będą w ich trakcie rywalizować o awans do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w Warszawie.
Wielki finał XXII edycji rozgrywek planowany jest, tradycyjnie już, na stadionie PGE Narodowym. W dotychczasowej historii finaliści turnieju strzelili na murawie tego obiektu już 102 gole. Część z nich przedniej urody.
Turniej promuje piłkę nożną wśród dziewczynek
W Turnieju od samego początku jego istnienia występują tak chłopcy, jak i dziewczęta. Przez ponad 20 lat rozgrywki przyczyniły się do popularyzacji kobiecego futbolu w Polsce. Obecnie do każdej z żeńskich reprezentacji kraju (seniorskiej, a także młodzieżowych: do lat 15, 17 i 19) regularnie powoływanych jest po kilka byłych uczestniczek Turnieju. Wagę rozgrywek dla rozwoju kobiecej piłki w Polsce podkreśla selekcjonerka kadry A oraz koordynatorka szkolenia piłki nożnej kobiet w PZPN, Nina Patalon.
Poza wspomnianą przez Patalon Dudek do seniorskiej reprezentacji Polski dotarły już także Adriana Achcińska, Oliwia Szperkowska, Kinga Kozak, Małgorzata Mesjasz, Nikol Kaletka, Weronika Zawistowska czy Dominika Grabowska.
Wśród zespołów żeńskich najliczniej reprezentowana jest kategoria U-12 (48 proc.). Dla tych zawodniczek to kontynuacja występów w Turnieju. Wiele z nich, będąc w przedziale wiekowym 7-10 lat, rywalizowało we wcześniejszych edycjach rozgrywek. Dziś wciąż chcą i grają w piłkę. Najliczniej na Lubelszczyźnie, skąd pochodzi 17 procent wszystkich zarejestrowanych dziewczęcych zespołów.
źródło: informacja prasowa