Tricki na skuteczną obsługę klienta podczas gorączki zakupowej Black Friday

Tricki na skuteczną obsługę klienta podczas gorączki zakupowej Black Friday

Gdzie Polacy robią zakupy? Jak wynika z badania Deloitte ok. 30% naszych rodaków wybiera w tym celu sklepy internetowe. Wydajemy na to blisko ⅓ świątecznego budżetu. Najcześciej kopowanymi tam produktami są gadżety elektroniczne oraz zabawki. Produkty spożywcze, kosmetyki czy dobra luksusowe w dalszym ciagle kupowane są w placówkach stacjonarnych.

Kanały sprzedaży online najczęściej wybierane są w przypadku zakupu gadżetów technologicznych czy zabawek, natomiast punkty stacjonarne przodują w sprzedaży żywności, przedmiotów użytku domowego, dóbr luksusowych oraz kosmetyków.

W zaplanowaniu strategii na Black Friday mogą pomóc dane z ubiegłego roku. Deloitte wskazuje, że w 2020 roku, w okresie przedświątecznego szaleństwa zakupowego Polacy deklarowali przeznaczyć o 29% mniej budżetu na prezenty, żywność, podróże oraz spotkania niż rok wcześniej. Pandemia okazała się być brzemienna w skutki i miała znaczący wpływ na obniżenie nastrojów konsumentów. Według 62% ankietowanych na mniejszy optymizm wpłynęła właśnie sytuacja epidemiczna. Z kolei według 60% źródłem była niestabilna sytuacja gospodarcza, a 53% wskazało na rosnące koszty życia. Jednak nie przekreśliło to szans na znaną od lat świąteczną gorączkę zakupową. 

Black Friday już na dobre zakorzenił się w polskiej tradycji. Z badania PMR przeprowadzonego w 2019 r. wynika, że z promocji podczas Czarnego Piątku czy odbywającego się chwilę później Cyber Monday korzysta 28% Polaków.

Ryszard Regucki, Senior Alliance Manager CEE z Medallia przedstawia porady, jak zaplanować strategię obsługi klienta na Black Friday. Ekspert posłużył się bilasem Amazon Prime Day 2020, opartego na analizie danych z systemu Medallia – Sense360. W jej skład chodzą transakcje kredytowe i debetowe 5 milionów konsumentów oraz z ankiety przeprowadzonej na grupie prawie 1000 kupujących w październiku 2020 r.

1.    Klucz do sukcesu – dwukierunkowa komunikacja w czasie rzeczywistym

Szczególnie w tym czasie, ważne jest, aby skupić się na dwukierunkowej komunikacji z klientem. Dobrym narzędziem mogą być wiadomości sms oraz połączenia głosowe, dzięki którym konsumenci zostaną poinformowani o ważnych zmianach organizacyjnych w sklepie oraz interesujących promocjach. Dodatkowo warto dać klientom szansę na wyrażenie opinii na temat swoich doświadczeń zakupowych, dzięki temu sprzedawca zyskuję szanse szybkiego reagowania i zmniejszenia prawdopodobieństwa ponownego wystąpienia utrudnień. Możliwość optymalizacji doświadczenia klientów w czasie rzeczywistym pozwala sprzedawcom nie tylko sprostać zmieniającym się potrzebom kupujących, ale również budować z nimi relację.

2.    Lojalność klientów nie jest już oczywistą sprawą

Rynek jest w znacznym stopniu przesycony podobnymi produktami czy usługami, dlatego firmy powinny każdorazowo wyciągać wnioski z doświadczeń klientów i szczegółowo analizować informacje zwrotne, którymi się dzielą. Warto skupić uwagę na nowych klientach i od samego początku relacji pracować nad ich lojalnością. Należy zauważyć, że pozyskanie nowych klientów jest kosztowne – szacuje się, że kosztuje 5 razy więcej niż utrzymanie dotychczasowych.

3.    Zaangażowanie pracowników metodą na lepsze wrażenia zakupowe konsumentów

Okres okołoświąteczny to niezwykle pracowity czas w roku – nic więc dziwnego, że zatrudnieni będą narażeni na szereg emocji, w tym stres. Dlatego tak istotne jest wsłuchiwanie się w ich głos (za pomocą ankiety) oraz korzystanie z ich pomysłów na innowacje, które mogą podnieść komfort i usprawnić pracę. Monitorowanie poziomu satysfakcji oraz wsłuchanie się w potrzeby zatrudnionych pozytywnie wpływa na zaangażowanie i zadowolenie pracowników w tym intensywnym okresie, co oddziałuje na stopień satysfakcji klientów. Warto również pamiętać, że wdrażanie pomysłów personelu zwiększa ich motywację do pracy.

4.    Konsument staje się coraz bardziej świadomy

Bardzo częstą spotkaną opinią na temat „polskiego Black Friday” jest narzekanie na symboliczne, bardzo niskie lub wręcz nieistniejące rabaty i promocje zachęcające do zakupów w tym okresie. Prawie 9% konsumentów ogranicza się do promocji tylko w sklepach stacjonarnych, zaś 27% korzysta wyłącznie z internetowych okazji. Oznacza to, że sklepy powinny skupiać się na atrakcyjnych ofertach we wszystkich kanałach sprzedaży, zapewniając sobie jak największe zainteresowanie klientów, a przez to wzrost przychodów. 
Zadaniem przedsiębiorców jest nie tylko słuchanie opinii kupujących, ale również wyciąganie wniosków oraz wprowadzanie działań w życie w czasie bieżącym, a nie po świętach. Wielu klientów może po raz pierwszy robić zakupy w naszym sklepie i w związku z tym mieć inne oczekiwania niż dotychczasowi zamawiający. Raportowanie wyników badań w styczniu to zbyt późno – ważne jest, aby słuchać, uczyć się, działać i optymalizować na bieżąco, dzięki czemu można wprowadzić zmiany, tak aby realnie wpłynąć na umocnienie pozycji sklepu na rynku.

Reklama