Unilever sprzedaje swoje 34 herbaciane marki właścicielowi Żabki

Unilever sprzedaje swoje 34 herbaciane marki właścicielowi Żabki

Unilever, firma posiadająca w swoim porfolio ponad 400 marek, poinformował o zawarciu umowy sprzedaży swojej globalnej działalności w zakresie herbaty. Zakupu dokona Capital Partners Fund, zarządzają aktywami o wartości około 125 miliardów dolarów firma doradcza w zakresie private equity i iniwestycji.

Przedmiotem sprzedaży jest ekaterra – wiodący na świecie producent herbaty, który w swoim portfolio posiada 34 marki, w tym marki Lipton, PG tips czy Pukka. W 2020 roku firma wygenerowała przychody na poziomie około 2 mld euro. Unilever sprzedaje ekaterra funduszowi CVC Capital Partners VIII za 4,5 mld euro – bezgotówkowo i bez zadłużenia.

Warto przypomnieć, o tym, że w 2017 roku fundusz CVC Capital Partners przejął spółkę Żabka Polska od Mid Europa Partners, tym samym stając się jej właścicielem. 

Ekaterra to wiodący na świecie producent herbaty, posiadający portfolio 34 marek, w tym Lipton, PG tips, Pukka, T2 i TAZO®. Firma wygenerowała przychody w wysokości około 2 miliardów euro w 2020 roku.

Ewolucja naszego portfolio w kierunku obszarów o wyższym wzroście jest ważną częścią strategii rozwoju dla Unilever. Nasza decyzja o sprzedaży ekaterra pokazuje dalszy postęp w realizacji naszych planów. Jesteśmy dumni z miejsca, jakie nasza herbaciana firma zajmuje w historii Unilevera. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak ekaterra, z jej silnymi markami i globalnym zasięgiem, prosperuje pod nadzorem CVC Fund VIII.

Alan Jope, dyrektor generalny Unilever

Pev Hooper, partner zarządzający w CVC Capital Partners przyznał, że ekaterra to świetny biznes zbudowany na silnych fundamentach wiodących marek i celowym podejściu do swoich produktów, ludzi i społeczności.

Zakończenie transakcji jest uzależnione od zakończenia procesu konsultacji rady zakładowej oraz uzyskania określonych zgód regulacyjnych. Przewiduje się, że  nastąpi w drugiej połowie 2022 r. Zakres transakcji wyklucza m.in. działalność firmy Unilever w zakresie herbaty w Indiach, Nepalu i Indonezji.

 

Ekaterra to silna firma z pozytywnym rozmachem i ma przed sobą ekscytującą przyszłość przy nowym właścicielu CVC Fund VIII. Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap naszej podróży jako wiodący na świecie biznes herbaciany.

John Davison, dyrektor generalny ekaterra

 

Reklama