Masowe kontrole w sklepach? Za brak maseczki nawet 5 tys. zł mandatu

Masowe kontrole w sklepach? Za brak maseczki nawet 5 tys. zł mandatu

Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się. Czwarta fala zdecydowanie przyspiesza i nie do końca wiadomo kiedy możemy się spodziewać piku. Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, powiedział o dwóch scenariuszach – wzrost zakażeń nastąpi do końca listopada lub na początku grudnia.

Podczas konferencji prasowej w Poznaniu rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział, że nie ma potrzeby wprowadzania nowych obostrzeń, a do zmniejszenia poziomu transmisji koronawirusa w Polsce wystarczy przestrzeganie obecnych restrykcji. Andrusiewicz ujawnił również, że Główny Inspektoriat Sanitarny, na prośbę Ministra Zdrowia, wysłał już do wojewódzkich inspektoratów nakaz wzmożenia kontroli sanitarnych w punktach handlowych.

Kontrole mają dotyczyć przestrzegania obostrzeń związanych z pandemią. Inspektorzy pojawią się w sklepach, centrach i punktach handlowych. Jak dodał rzecznik MZ, kontrolowany będzie przede wszystkim personel w punktach handlowych. Decyzja Ministra Zdrowia podyktowana była poprawą sytuacji w transporcie publicznym po licznych kontrolach policji. Teraz na celowniku są obiekty handlowe.

Jaka kara za brak maseczki?

Za brak maseczki inspektor sanitarny może nałożyć grzywnę zgodnie z art. 116 Kodeksu wykroczeń. W ostatnich dniach służby  przeprowadziły już do 8 tys. kontroli. Policja na osobę niestosującą się do nakazu noszenia maseczki może nałożyć karę w wysokości nawet 1 tys. zł. Dodatkowo, jeśli sprawa zostanie skierowana do sanepidu, należy liczyć się z karą administracyjną – od 5 tys. do aż 30 tys. zł.

 

Reklama