Niewypłacalność dotyka niemal każdą branżę. Najwięcej przypadków odnotowano w usługach, handlu, rolnictwie i sektorze produkcyjnym. Znaczący wpływ na obecną sytuację miał wybuch pandemii koronawirusa.
Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w 2021 r. zdecydowanie wzrosła. Według danych zebranych przez Coface suma za 3 kwartały bieżącego roku wyniosła 1841 przypadków i jest wyższa aż o 131% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku.
W rzeczywistości covidowej ogromną popularność zyskały pozasądowe uproszczone postępowania o zatwierdzenie układu. Zdecydowanie pomagają w ochronie majątku, a także zabezpieczają przez bankructwem.
Nadal jednak, jak podaje Coface, wśród postępowań sądowych najwięcej ogłoszono upadłości likwidacyjnych – aż 286. Zatwierdzenie układu dotyczyło 178 przypadków. W porównaniu w danymi za 2020 rok (analogiczny okres), jest to ogromny skok – aż o 162 sprawy. Spadek dotyczy natomiast postępowań sanacyjnych. Z danych wynika, że obecny rok na ten moment przyniósł ich 50, podczas gdy w ubiegłym było ich 92.
Wzrost niewypłacalności w branży handlowej przyniósł wzrost o 113%. Jednak rozróżniając na handel detaliczny i hurtowy skok ten wynosi odpowiednio 130% i 82%. Ten pierwszy odnotował upadłość 145 podmiotów, a drugi – 157. Handel detaliczny w dużej mierze ucierpiał z powodu nakładanych przez rząd obostrzeń pandemicznych. Jak pokazują dane największy kłopot miały sklepy z odzieżą i obuwiem. Nie bez znaczenia była też lokalizacja – najgorszą sytuacją miały placówki zlokalizowane w dużych centrach handlowych. Barbara Kamińska, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface w Polsce zaznacza, że paradoksalnie sklepy z elektroniką i AGD, a także meblowe czy budowlane, przeżyły prawdziwy rozkwit. Ekspertka za powód podaje konieczność wyposażenia stanowisk do pracy zdalnej czy dodatkowe oszczędności Polaków, które nie zostały przeznaczone na wakacyjne wyjazdy i mogły być spożytkowane na dodatkowe wyposażenie mieszkań czy domów.
Statystyki są przygotowywane przez ubezpieczyciela należności Coface od 1997 roku w oparciu o daty orzeczeń sądów o otwarciu postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych, czyli faktyczne daty upadłości i restrukturyzacji. Podane wyniki za 3 kwartały 2021 nie są ostateczne i należy się jeszcze spodziewać wzrostu liczby postanowień.