Sklepy czynne 11 listopada. Gdzie zrobimy zakupy w Święto Niepodległości?

Sklepy czynne 11 listopada. Gdzie zrobimy zakupy w Święto Niepodległości?

Sklepy 11 listopada funkcjonują zupełnie inaczej niż przez większość dni w roku. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wypadają w sobotę. Co więcej, 12 listopada to niedziela niehandlowa, podczas której nie zrobimy zakupów w większości sklepów. Tym bardziej palącym pytaniem wydaje się to dotyczące tego, czy 11 listopada sklepy są otwarte? Już odpowiadamy!

Czy sklepy są otwarte 11 listopada 2023?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sklepy będą nieczynne 11 listopada, dotyczy to zarówno galerii handlowych i supermarketów, jak też marketów budowlanych. 

Wszystkie sklepy dyskontowe, jak Lidl czy Biedronka będą nieczynne 11 listopada. Zakupów nie zrobimy także w hipermarketach, również tych, które czynne są w niedziele niehandlowe.

Wynika to z tego, że 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości, jest ustawowo dniem wolnym od pracy. Co za tym idzie, sklepy także są tego dnia nieczynne.

Sklepy otwarte 11 listopada 2023

Okazuje się jednak, że istnieją wyjątki i niektóre sklepy mogą być owarte 11 listopada. O jakie placówki chodzi?

Właściciele sklepów osiedlowych lub franczyzowych mogą zdecydować o otwarciu swoich placówek, pod warunkiem, że sami będą obsługiwać swoich klientów. W związku z tym 11 listopada otwarte mogą być sklepy prywatne, a także mniejsze placówki Żabka, Freshmarket czy Carrefour Express – uzależnione jest to od właścicieli. 

11 listopada otwarte pozostają też wszystkie stacje paliw i apteki. Ratunkiem mogą okazać otwarte 11 listopada sklepy spożywcze obecne na stacjach paliw. Chodzi między innymi i sklepy Easy Auchan na stacjach BP, ale także SPAR Express na stacjach Avia.

Sklepy otwarte 11 listopada 2023 to nie tylko stacjonarne placówki. W Święto Niepodległości zakupy spożywcze możemy także zrobić za pośrednictwem zyskujących na popularności sklepów online, które oferują dostawę nawet w 15 minut. 

Zakupy 11 listopada zrobimy m.in. w:

  • Lisek.App
  • Żabka Jush
  • Bolt Market

Godziny otwarcia sklepów 11 listopada 2023

W tym roku 11 listopada wypada w sobotę. Tego dnia, jak już pisaliśmy, zdecydowana większość sklepów będzie nieczynna. Zakupy na kolejne dni będziemy mogli zrobić w dniach poprzedzających 11 listopada. Część sieci handlowych zdając sobie sprawę z tego, że w czwartek i piątek przed 11 listopada wielu Polaków ruszy na zakupy, zdecydowało się na wydłużenie godzin otwarcia sklepów przed 11 listopada.

Przykładem mogą być wydłużone godziny otwarcia Biedronki przed 11 listopada. Dyskonter postanowił wydłużyć godziny otwarcia swoich sklepów zarówno w czwartek 9 listopada, jak i w piątek 10 listopada 2023.

Warto także znać odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy 12 listopada sklepy są otwarte. Zazwyczaj dzień wypadający po 11 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a co za tym idzie wszystkie sklepy powinny być czynne. Wyjątkiem jest jednak tegoroczny 12 listopada 2023, który wypada w niedziele niehandlową.


foto: mat. redakcji