Frigo Logistics i fotowoltaika – udany duet?

Zmiany klimatyczne i ich wpływ na gospodarkę są coraz bardziej zauważalne. Frigo Logistics poinformowała, że stawia coraz mocniej na odnawialne źródła energii i potwierdza instalację kolejnych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce.

Operator logistyczny dla produktów głęboko mrożonych wkrótce ma otworzyć dwa nowe centra magazynowe – w Radomsku i Żninie. Jak zaznacza będą one w znacznym stopniu zasilane własną energią.

Instalacja fotowoltaiczna w Radomsku ma moc 100 kWp i obecnie instalujemy kolejnych 200 kW. W Żninie powstaje elektrownia o mocy 1000 kWp. W rezultacie inwestycji, rocznie będziemy generować aż 100 MWh energii elektrycznej na bieżące potrzeby magazynów, co pozwoli w przyszłości zapewnić samowystarczalność energetyczną. Dzięki panelom słonecznym, rocznie wyemitujemy do środowiska aż o 156 ton dwutlenku węgla mniej – dzięki temu 13,3 tys. drzew odetchnie z ulgą. Tak duże liczby pokazują, że inwestycja w fotowoltaikę przynosi liczne korzyści zarówno dla firm, jak i dla środowiska.

Marcin Cichoński, Kierownik ds. Zarządzania Nieruchomościami we Frigo Logistics

Termin zakończenia inwestycji fotowoltaicznej w Żninie planowany jest na październik 2022. Cała dzienna produkcja prądu z obu instalacji będzie wykorzystywana na potrzeby rozbudowanych układów chłodniczych, niezbędnych dla sprawnego funkcjonowania centrów dystrybucyjnych Frigo Logistics.   

Logistyka produktów głęboko mrożonych to duża odpowiedzialność. Wymagają one kontrolowanych temperatur zarówno na etapie magazynowania, jak i transportu. W naszych centrach dystrybucyjnych temperatura wynosi około – 20 stopni Celsjusza. Jej utrzymanie jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa i jakości produktów. Powstała instalacja fotowoltaiczna nie tylko pozwoli z czasem na redukcję kosztów energii, ale również zdywersyfikuje źródła energii w naszych magazynach i tym samym zwiększy stabilność dostaw energii.

Marcin Cichoński, Frigo Logistics

Frigo Logistics świadczy usługi logistyczne dla produktów mrożonych. Firma dostarcza mrożonki do ponad 4500 punktów w całej Polsce, w tym do sklepów ośmiu największych sieci handlowych. Magazyny Frigo Logistics znajdują się obecnie w pięciu lokalizacjach. Firma dba o to, by były jak najbardziej przyjazne środowisku, dlatego w ubiegłym roku zakończył się montaż instalacji w Radomsku, a obecnie finalizowany jest projekt w Żninie – w dwóch lokalizacjach będących własnością spółki inwestycje pozwolą firmie obniżyć zużycie energii o 25 proc.

 

Reklama