Amerykańska firma DoorDash przejmuje fińskiego Wolta za 7 mld euro

Amerykańska firma DoorDash przejmuje fińskiego Wolta za 7 mld euro

DoorDash przejmuje wszystkie akcje w firmie Wolt. Transakcja wyceniana jest na około 7 mld euro i ma wejść w życie już w I półroczu 2022 roku. Jak czytamy w komunikacie, "Obie firmy mają wspólną misję zbudowania globalnej platformy dla lokalnego handlu, która łączy konsumentów z najlepszymi w ich społeczności, generuje przyrostowe przychody dla handlowców i zapewnia znaczące możliwości zarabiania milionom Dasherów i kurierów na całym świecie".

Marka Wolt nie zniknie z polskiego rynku – firma nadal będzie używać swojego logo.

DoorDash to amerykańska firma rozwijająca platformę do zamawiania i dostarczania jedzenia obecna w ponad 7 000 miast w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Japonii. Na rynku amerykańskim dzięki usłudze dostawy DoorDash łączy konsumentów z ich ulubionymi lokalnymi i krajowymi firmami. 

Wolt jest natomiast jednym z kluczowych graczy na rynku dostaw żywności na europejskim rynku. Teraz obie firmy połączą swoje siły, aby przyspieszyć rozwój produktów i zwiększyć koncentrację na każdym z rynków.

DoorDash i Wolt mają wspólną wizję zbudowania globalnej platformy dla lokalnego handlu, która wzmocni społeczności, w których działamy. Pod przewodnictwem Miki Kuusi firma Wolt zbudowała kulturę optymizmu, rygoru operacyjnego i uprzedzeń do działania, która pasuje do naszych własnych. Łącząc siły, wierzymy, że przyspieszymy rozwój naszych produktów, zwiększymy koncentrację na każdym z naszych rynków, i poprawić wartość, jaką zapewniamy konsumentom, sprzedawcom, a także Dashers i kurierom na całym świecie

Tony Xu, Co-founder and CEO of DoorDash

Zespół Wolt liczący ponad 4 000 pracowników obsługuje wiodącą lokalną platformę handlową w 23 krajach. Jak czytamy w komunikacie DoorDash, połączenie innowacji technologicznej, wiedzy operacyjnej i koncentracji na doświadczeniu mają być cechami Wolt, które pozwolą zbudować wiodącą lokalną platformę handlową.

DoorDash zbudował niesamowity biznes na jednym z najważniejszych rynków na świecie, podczas gdy my przybyliśmy z małego kraju i musieliśmy bardzo wcześnie opanować sztukę ekspansji. Podczas tego procesu doceniliśmy wiele podobieństwa naszych dwóch zespołów, kultur i firm, ponieważ zostaliśmy ukształtowani przez podobne okoliczności. Jesteśmy niesamowicie podekscytowani, że możemy połączyć siły z Tonym i zespołem DoorDash, aby wspólnie zbudować coś jeszcze większego.

Miki Kuusi, Wolt Co-Founder and CEO

Po sfinalizowaniu przejęcia Miki Kuusi będzie kierował DoorDash International, podlegając Tony'emu Xu. Pod przywództwem Miki spodziewamy się zwiększyć naszą skalę międzynarodową, przyspieszyć rozwój naszych produktów i poprawić efektywność inwestycji. Spodziewamy się, że będziemy nadal intensywnie inwestować w połączony zespół, aby zbudować naszą platformę i rozwijać naszą globalną działalność.

Mamy możliwość zbudowania globalnej platformy dla lokalnego handlu w erze Internetu. Połączenie sił z Wolt pogłębi naszą pulę znakomitych talentów i pozwoli nam przyspieszyć nasz międzynarodowy wzrost, jednocześnie zwiększając naszą koncentrację na Stanach Zjednoczonych. efektywności inwestycji, zwiększania naszego długoterminowego potencjału zysków i generowania znaczącej wartości dla akcjonariuszy.

Tony Xu, Co-founder and CEO of DoorDash