Sklepy niezależne przetrwały rok 2020 r. z relatywnie niskimi stratami

Sklepy niezależne przetrwały rok 2020 r. z relatywnie niskimi stratami

Grupa Eurocash opublikowała pierwszy raport wpływu, który przedstawia sytuację sklepów niezależnych w Polsce. Mimo pandemii sklepy spożywcze nieźle sobie radzą i rozwijają swoją działalność poprzez wprowadzanie udoskonaleń i innowacji.

Jak czytamy w raporcie, aż 72% małych i średnich firm w Polsce doświadczyło spadku przychodów oraz wyższych lub niezmienionych kosztów. Oznacza to, że wiele firm miało mniej kapitału do rozporządzania.

Jak zaznacza Eurocash, sytuacja ta nie dopadła tak mocno właścicieli niezależnych sklepów spożywczych. Najnowszy raport grupy pokazuje, że spadek przychodów w 2020 roku dotyczy około 51% właścicieli sklepów. Co istotne, sklepy spożywcze, które są zrzeszone w sieci spadek odczuły jeszcze mniej (41% badanych).

Innowacje jako pomoc dla właścicieli sklepów

Jak czytamy w raporcie, 75% przedsiębiorców w czasie pandemii wdrożyło nowe pomysły biznesowe lub unowocześniło placówkę handlową. 65% badanych uruchomiło nowe formy dostawy, takie jak: zakupy z odbiorem w sklepie, dowozem pod drzwi lub możliwość sprowadzenia towarów na życzenie.

Do najczęstszych innowacji zaliczyć można:

  • nowe kategorie produktowe na półkach (50% przedsiębiorców),
  • lepsza komunikacja z klientem (35%),
  • nowe działania reklamowe (33%),
  • nowa aranżacja przestrzeni sklepowej (32%),
  • nowe formy płatności (25%),
  • otwarcie nowego lokalu / współpraca franczyzowa / znacząca inwestycja (19%).

Jak wynika z raportu Eurocash, właściciele sklepów franczyzowych dwukrotnie chętniej decydowali się na wprowadzenie innowacji w funkcjonowaniu placówek handlowych niż przedsiębiorcy niezrzeszeni.

Procentowy udział Grupy Eurocash we wpływie na rozwój przedsiębiorczości jej klientów wynosi aż 41%. Największy wpływ, bo aż na poziomie 66%, mamy na innowacyjność przedsiębiorców, z którymi współpracujemy. Przyczyniają się do tego przede wszystkim oferta edukacyjna, którą realizujemy poprzez Akademię Umiejętności Eurocash, a także wsparcie marketingowe i inspiracje w zakresie nowych technologii, jakie dajemy naszym klientom na co dzień. Projektem, który istotnie zachęca przedsiębiorców do wdrażania nowatorskich rozwiązań i który realizujemy cyklicznie już od kilku lat, jest też konkurs Herosi Polskiej Przedsiębiorczości. W ramach niego nagradzamy tych, którzy najwięcej robią dla swoich biznesów i lokalnych społeczności.

Pedro Martinho, członek zarządu Grupy Eurocash

Raport wpływu Grupy Eurocash na rozwój przedsiębiorczości jej Klientów za 2020 rok. Edycja I, https://grupaeurocash.pl/assets/media/grupaeurocash-raport-wplywu-2020.pdf Dostęp: 14.09.2021 r. Jeśli nie wskazano inaczej, przytaczane w tekście dane pochodzą z ww. publikacji.


Grupa Eurocash to największa polska firma zajmująca się hurtową dystrybucją żywności i innych produktów szybkozbywalnych (FMCG). Spółka współpracuje z ponad 90 tys. klientów, z których aż 70 tys. stanowią przedsiębiorcy prowadzący lokalne sklepy detaliczne w całej Polsce, których Eurocash wspiera w obszarze dystrybucji, marketingu, nowych technologii i edukacji. Misją Grupy - od 26 lat jej istnienia na rynku - jest umacnianie i promowanie polskiej przedsiębiorczości oraz handlu niezależnego.   Grupa to również organizator znanych sieci franczyzowych, agencyjnych i partnerskich takich jak: ABC, Groszek, Lewiatan, Euro Sklep, Gama, Duży Ben. Firma, w oparciu o placówki franczyzowe i własne, rozwija Delikatesy Centrum – największą sieć supermarketów w Polsce.

Reklama