Magazyny powstają jak grzyby po deszczu – historyczny wzrost inwestycji

Magazyny powstają jak grzyby po deszczu – historyczny wzrost inwestycji

Branża powierzchni magazynowych jest najszybciej rozwijającym się rynkiem nieruchomości komercyjnych w Polsce. Z danych Colliers wynika, że na koniec III kw. 2021 r. jego zasoby osiągnęły poziom 22,6 mln mkw. Obecnie w budowie znajduje się ponad 3,6 mln mkw. powierzchni – najwięcej w historii rynku. 

Największą aktywność inwestorów na rynku magazynowym obserwujmy w Warszawie, która obejmuje niemal ¼ całkowitych zasobów magazynowych w Polsce. Najprężniej rozwijającymi się regionami są Górny Śląsk oraz Wrocław (Dolny Śląsk), gdzie w budowie pozostaje odpowiednio 600 tys. mkw. oraz 500 tys. mkw.

Dominika Jędrak, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku, Colliers

Wraz ze wzrostem wolumenu nowej podaży spada współczynnik pustostanów. Na koniec III kw. 2021 r. osiągnął on poziom 4,9%, co oznacza spadek o 3,3 p.p. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku i o 0,7 p.p. w stosunku do I półrocza 2021 r. 

Usługi kurierskie w rozkwicie

Ostatnie kwartały upływają pod znakiem znacznego rozwoju sektora e-commerce w Polsce, na którym korzystają usługi kurierskie. Dostawy na kolejny dzień roboczy stały się już standardem, natomiast coraz więcej firm wprowadza również usługę same day delivery. Potwierdzeniem tego trendu jest niedawne przejęcie przez firmę Allegro firmy kurierskiej X-press Couriers, która specjalizuje się w tego typu dostawach. W związku ze wzrostem popularności zakupów przez internet obserwuje się również wzrost zainteresowania najemców obiektami związanymi z last mile delivery.

Aby skrócić czas dostawy, firmy z branży KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych) szukają powierzchni magazynowych, zazwyczaj nie większych niż 10 tys. mkw., zlokalizowanych blisko centrów dużych aglomeracji miejskich. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się automaty paczkowe, które stają się popularniejsze od standardowych usług kurierskich, w związku z czym liczba graczy na rynku automatów paczkowych wzrasta.

Antoni Szwech, Analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku, Colliers

Duzi gracze nie zmniejszają aktywności 

III kw. 2021r. upłynął również pod znakiem znaczącego rozwoju głównych, dużych graczy z sektora 
e-commerce. AliExpress, platforma należąca do Alibaba Group, otworzyła pierwsze centrum logistyczne w Polsce w Panattoni Park Łódź West. Jest to największa inwestycja zrealizowana przez AliExpress w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. We wrześniu 2021r. inny z gigantów swoje centum logistyczne otworzył w Panattoni BTS Świebodzin, drugim największym obiekcie logistycznym w Polsce (ok. 200 tys. mkw.). 

Nowe standardy powierzchni magazynowej 

W ostatnim czasie obiekty przemysłowe i logistyczne zmieniają się pod względem konstrukcji oraz udogodnień. Coraz więcej deweloperów wprowadza nowy standard dotyczący wysokości obiektów wynoszący 12 m. Na znaczeniu zyskuje wysoki poziom automatyzacji i innowacyjnych rozwiązań technologicznych, pozwalających zwiększyć efektywność i zoptymalizować procesy. Deweloperzy coraz częściej zwracają uwagę również na rozwiązania ekologiczne w swoich nieruchomościach, dzięki czemu rynek ten staje się coraz bardziej przyjazny środowisku.

Ciągłość łańcucha dostaw priorytetem dla firm

Dalszego rozwoju rynku nieruchomości magazynowych upatruje się również w  trendzie lokowania produkcji bliżej kraju macierzystego czy regionu sprzedaży, czyli tzw. nearshoringu. 

Część zagranicznych firm, nauczonych doświadczeniem pandemii COVID-19, kiedy to część dostaw została całkowicie wstrzymana, decyduje się na lokowanie swoich zakładów produkcyjnych bliżej rynku zbytu. To duża szansa dla Polski, która wciąż postrzegana jest jako atrakcyjna lokalizacja biznesu m.in. dzięki dużemu zapleczu wykwalifikowanych pracowników.

Maciej Chmielewski, Senior Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych, Colliers

Źródło: informacja prasowa
 

Reklama