Protest pracowników handlu pod siedzibą POHiD – mamy komentarz organizatora

Protest pracowników handlu pod siedzibą POHiD – mamy komentarz organizatora

Sekcja Krajowa Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” wraz ze skupionymi w niej sieciami od godziny 12:00 będzie protestować pod siedzibą POHiD. Związkowcy domagają się podwyżki płac, rozwiązania problemów kadrowych i wolnych od pracy niedziel.

Chcemy zwrócić uwagę na tragiczną sytuację w handlu – tak źle nie było od 30 lat. Praca od niedzieli do niedzieli, do późnych godzin nocnych. Dopóki nie będzie nacisku ze strony opinii publicznej – nic się nie zmieni. Naszym celem jest pokazanie w jakich warunkach pracujemy. Wynagrodzenia w sektorze handlu są karygodne, gdyby było inaczej, problem braku pracowników by nie istniał

Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlu NSZZ "Solidarność"

Postulaty SKPH NSZZ „Solidarność”
1.    Podwyżki wynagrodzeń – Pracownikom handlu ciągle dokładane są nowe obowiązki. Tymczasem wynagrodzenia od lat stoją w miejscu lub rosną bardzo powoli. Dlatego domagamy się prawdziwych podwyżek. Takich, które odczujemy w naszych portfelach. Wyższe wynagrodzenia to jedyny sposób, aby zatrzymać w sklepach doświadczonych pracowników i zachęcić nowe osoby do pracy w handlu.
2.    Zwiększenie liczby pracowników w sklepach – Z roku na rok pracowników jest coraz mniej, a pracy coraz więcej . Obowiązkom, które kiedyś wykonywały 2-3 osoby, dzisiaj musi sprostać 1 pracownik. Dodatkowo godziny otwarcia sklepów są coraz dłuższe. Mamy już dość pracy ponad siły! Pracowników jest za mało i pracodawcy wreszcie muszą sobie to uświadomić!
3.    Niedziele wolne od pracy w handlu – 3 lata temu „Solidarności” udało się wprowadzić ograniczenia handlu w niedziele. Żadnemu pracownikowi handlu nie trzeba tłumaczyć, jak ważna jest to sprawa. Niestety w ostatnich miesiącach kolejne sieci zaczęły obchodzić prawo i ponownie otworzyły sklepy w niedziele. W wyniku interwencji „Solidarności” Sejm uszczelnił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, ale nowe przepisy wejdą w życie dopiero w styczniu lub lutym przyszłego roku. Domagamy się, aby sieci handlowe już dziś przestały omijać prawo i przywróciły pracownikom prawo do niedzielnego odpoczynku z rodzinami.

Reklama