2 miliardy litrów mleka - tyle surowca dostarczają rolnicy do SM Mlekpol

2 miliardy litrów mleka - tyle surowca dostarczają rolnicy do SM Mlekpol

Branża spożywcza, w tym przetwórstwo mleczarskie, to jeden z kluczowych obszarów polskiej gospodarki. Podstawą jest niezwykle delikatny surowiec, którego obróbka wymaga wiele uwagi.  W tym aspekcie nie można jednak zapomnieć o jakości i bezpieczeństwie wytwarzanego asortymentu, które powinny być jednymi z najważniejszych aspektów działalności zakładów produkcji spożywczej.

Jak czytamy w informacji prasowej SM Mlekpol, spółdzielnia zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo produkcji na każdym jej etapie, począwszy od hodowli zwierząt mlecznych, poprzez pozyskiwanie surowca, jego przechowywanie, transport, a następnie wytworzenie produktu i działania związane z jego dystrybucją.

Do naszej Spółdzielni należy niemal 9000 rolników, którzy łącznie w ciągu roku dostarczają 2 miliardy litrów mleka. Surowiec, który trafia do poszczególnych zakładów jest szczegółowo badany pod kątem jakości oraz ew. zawartości niedozwolonych lub niebezpiecznych składników (np. obecności pozostałości antybiotyków lub ciał obcych). Członkowie Spółdzielni posiadają szczegółowe wytyczne dotyczące hodowli zwierząt, ich karmienia i pielęgnacji, co pozwala zminimalizować prawdopodobieństwo ryzyka niespełnienia norm jakościowych dostarczanego surowca. Sytuacje, w których zakład nie przyjmuje mleka ze względu na brak spełnienia odpowiednich wymogów zdarzają się już coraz rzadziej. Rolnicy regularnie rozwijają swoje gospodarstwa i nie chcą, aby produkcja i sprzedaż surowca została wstrzymana. Ponadto producenci mleka znają również zasady dotyczące przechowywania mleka, tak, aby nie utraciło ono swoich właściwości (m.in. zachowanie odpowiedniej temperatury).

Iwona Daniszewska, Pełnomocnik Zarządu ds. Zarządzania Jakością

Powyższe zasady dotyczą producentów surowca i są kontrolowane przez SM Mlekpol. Jakie dalsze procedury obejmują produkcję nabiału?

Kolejnym niezwykle istotnym elementem procesu produkcyjnego jest transport i przetwarzanie surowca. W SM Mlekpol mleko dostarczone do zakładu poddajemy obróbce termicznej maksymalnie w ciągu 4 godzin, aby asortyment powstawał zawsze wyłącznie ze świeżego surowca. Produkt gotowy przechowywany jest w specjalnych magazynach, z których wydawany jest dystrybutorom. Finalnie asortyment trafia do konsumentów, którzy mogą cieszyć się wyjątkowym smakiem produktów SM Mlekpol, wytworzonych z polskiego mleka, według tradycyjnej receptury. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i wiedzę, dlatego nasze produkty cechuje wysoka jakość i bezpieczeństwo na każdym etapie wytwarzania.

Iwona Daniszewska, Pełnomocnik Zarządu ds. Zarządzania Jakością

Czy pandemia wpłynęła na produkcję w SM Mlekpol?

To właśnie dzięki wieloletniemu doświadczeniu i regularnej pracy nad systemem bezpieczeństwa produkcji, od początku również po wybuchu pandemii wszystkie 13 zakładów SM Mlekpol pracowało bez przestojów i zakłóceń. Jedna z największych spółdzielni mleczarskich w naszym kraju nie obawia się również zapowiedzi tzw. „czwartej fali” koronawirusa.

Na bieżąco obserwujemy wszelkie oficjalne komunikaty rządowe i sanitarne związane z epidemią COVID-19. Jesteśmy dobrze przygotowani na tzw. „czwartą falę”, a wdrożone przez nas procedury i wiedza nt. jakości i bezpieczeństwa produkcji dają pewność, że dalsze wytwarzanie wysokiej jakości asortymentu mleczarskiego w naszej Spółdzielni jest niezagrożone.

Zbigniew Groszyk, Wiceprezes Zarządu SM Mlekpol

źródło: informacja prasowa

Reklama