Dlaczego ceny żywności ciągle rosną i kiedy przestaną?

Dlaczego ceny żywności ciągle rosną i kiedy przestaną?

Z danych GUS wynika, że ceny towarów konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r. wzrosły o 5,6% w stosunku analogicznego miesiąca rok wcześniej oraz o 0,6% w stosunku do sierpnia 2021 r. Dodatkowo, wg informacji z 20 października ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły we wrześniu 2021 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,8%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 15,3%).

Dalsze wzrosty cen żywności zapowiada Paweł Wojciechowski, dyrektor handlowy FRoSTY na Polskę i Europę Centralną.

W kolejnych miesiącach możemy oczekiwać dalszego wzrostu cen. Są to tendencje ogólnoświatowe. I dodaje: To reakcja łańcuchowa – drożeją ceny gazu, prądu, z czym powiązane są podwyżki cen produktów rolnych i w konsekwencji ceny towarów. Na ceny warzyw wpłynęła też niekorzystna i niestabilna pogoda, która spowodowała niższe niż zakładane zbiory.

Paweł Wojciechowski, dyrektor handlowy FRoSTY na Polskę i Europę Centralną

Co wpływa na wzrost cen żywności? 

Paweł Wojciechowski zwrócił uwagę na kilka czynników, które mogą wydawać się nieoczywiste, natomiast w rzeczywistości realnie mogą wpływać na cenę żywności w Polsce. Wśród nich wymienił m.in. cenę gazu, problemy z dostawami, rosnące ceny opakowań, braki kadrowe, a nawet ogniska COVID-19 w amerykańskich fabrykach i na statkach.

Okazuje się, że ceny żywności może podbijać nie do końca oczywisty czynnik jakim jest cena gazu, która z kolei wpływa na cenę nawozów azotowych. Gaz ziemny stanowi bowiem 60-80% kosztów ich produkcji. Wzrost cen nawozów pociąga za sobą wzrost kosztów produkcji roślin, zbóż (co już widać w zestawieniach GUS), wpływa również na wzrost cen pasz i w konsekwencji również produktów odzwierzęcych.

Paweł Wojciechowski

Jak zauważa dyrektor handlowy FRoSTY, wzrost cen surowców rybnych jest z kolei rezultatem spadku poziomu połowów mintaja w USA, który wynikał z braku pracowników, a powodowany był przez ogniska COVID w fabrykach i na statkach.

Podwyżki cen surowców i energii to nie jedyne obecnie wyzwania, przed którymi stoi branża spożywcza. Są to też problemy z dostawami produktów, rosnącymi cenami opakowań, czy wreszcie problemy z zasobami ludzkimi, czyli brak „rąk do pracy”.

Paweł Wojciechowski

Problemy logistyczne, które nadal maja miejsce w międzynarodowej skali, przekładają się na kolejne koszty - wzrastają ceny transportu i mają miejsce przerwy w łańcuchu dostaw.

Przyczyniają się do tego również takie zjawiska jak globalna nierównowaga kontenerowa, zatory portowe oraz katastrofy naturalne. Ceny opakowań plastikowych rosną za sprawą rekordowych cen tworzyw sztucznych, co spowodowane jest ograniczeniem produkcji przez rafinerie, a papierowych przez światowe problemy z dostępnością drewna, co oznacza braki w dostawie kartonów.

Paweł Wojciechowski

Także FRoSTa od kilku miesięcy zmaga się ze wzrostem cen, ograniczeniem dostępności zasobów i długofalowymi skutkami pandemii. 

Staraliśmy się utrzymywać ceny swoich produktów na niezmienionym poziomie, jednak wzrost kosztów jest obecnie na tyle znaczący, że zdecydowaliśmy o podwyżce. Nasza polityka 100% naturalnego smaku oznacza, że zarówno w daniach gotowych, jak i pojedynczych składnikach nie stosujemy dodatków do żywności. W naszych recepturach nie ma aromatów, barwników czy wzmacniaczy smaku. Nie chcemy rezygnować z jakości i mimo światowych wzrostów cen i niższej podaży produktów nie pójdziemy na skróty, nie zrezygnujemy z najwyższej jakości.

Paweł Wojciechowski

 

 

Źródło: informacja prasowa

Reklama