Ruszyła budowa nowej gorzelni Stock Polska
Ruszyła budowa nowej gorzelni Stock Polska Ruszyła budowa nowej gorzelni Stock Polska

Właśnie ruszyła budowa nowej gorzelni STOCK Polska. Nowoczesny obiekt o wydajności 100 tysięcy litrów spirytusu dziennie, który powstanie na terenach firmy przy ul. Krochmalnej, da zatrudnienie kilkudziesięciu nowym pracownikom.

Symbolicznym wmurowaniem kamienia węgielnego rozpoczęła się budowa nowej gorzelni Stock Polska, jednej z największych w ostatnich latach inwestycji przemysłowej na Lubelszczyźnie. Inwestycja wyróżniać się będzie szeregiem pro-ekologicznych rozwiązań oraz wieloma innowacjami technologicznymi.

Nowa gorzelnia Stocka to wzorcowy przykład połączenia zaawansowanej technologii XXI wieku z dbałością o przyrodę, otoczenie oraz dobro społeczności lokalnej.

Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska Sp. z o.o.

W nowej inwestycji zastosowano unikalne w skali kraju systemy systemy odzyskiwania energii oraz wody. "Instalacja zostanie doskonale wyciszona, a nowoczesny projekt architektoniczny budynku z zieloną elewacją i dachem, pięknie wpisze się w rewitalizację dzielnicy „Za Cukrownią”, gdzie już mamy nowoczesną Arenę Lublin, a w budowie nowy, zielony dworzec metropolitalny" - dodaje Marek Sypek. 

Instalacja Stocka wytwarzać będzie surowy alkohol, z którego produkowane będą m.in. alkohol do celów spożywczych (wódki czyste i smakowe oraz likiery), medycznych, farmaceutycznych (płyny do dezynfekcji), a także rolniczych.  Alkohol w lubelskiej gorzelni powstawać będzie w dużej mierze na bazie produktów pochodzących od dostawców z Lubelszczyzny, tj. przy wykorzystaniu kukurydzy, żyta, pszenżyta, jęczmienia, a także pszenicy. Inwestycja realizowana będzie ze środków własnych Stock Polska.

Prace rozbiórkowe oraz adaptacja części placów i alejek wewnętrznych zostały już zakończone. Pozwolenie na budowę uprawomocniło się 16 września 2021r, obecnie trwają prace fundamentowe. Natomiast pierwsze inwestycje konstrukcyjne przewidziano na początek 2022 roku. Całkowita powierzchnia nowej gorzelni wraz z infrastrukturą towarzyszącą obejmie obszar około 5 800 mkw., co stanowi 1/10 obecnej działki przemysłowej Stocka w Lublinie.

Bardzo dużą wagę przykładamy do rozwiązań proekologicznych, dlatego przygotowanie placu pod budowę odbyło się bez wycinki drzew. Budynek gorzelni zostanie usytuowany tak, by instalacje produkcyjne znalazły się wzdłuż torów kolejowych. Dzięki temu inwestycja będzie przyjazna dla okolicznych mieszkańców.

Agnieszka Kielech, dyrektor lubelskiego zakładu Stock Polska

Koszt budowy, która symbolicznie rozpoczęła się właśnie dziś, oszacowano na około 120 milionów złotych. Spółka otrzymała już wszystkie wymagane prawem zgody, tj. decyzję środowiskową oraz pozwolenie na budowę z Urzędu Miasta Lublin. Wstępna data oddania inwestycji to początek 2023 roku.

Tak duża i nowoczesna inwestycja pozwoli na długie lata umocnić pozycję Lublina na europejskiej mapie wiodących producentów alkoholu. Dzięki nowej gorzelni będziemy mogli łatwiej zdobywać kolejne zagraniczne rynki. Niepokojem napawa jedynie propozycja podniesienia akcyzy na wyroby alkoholowe. Nie uchylamy się od płacenia należnych podatków i akcyzy, ponieważ w ten sposób wspieramy nasz region. Wyrażamy jedynie obawę, że byt wysokie obciążenie fiskalne może negatywie odbić się na portfelu konsumentów.

Marek Sypek

 

Źródło: informacja prasowa