Jak oszczędzają Polacy? Publikujemy wyniki raportu

31 października wypada Dzień Oszczędzania. Z tej okazji opublikowany został raport Barometr Providenta, w którym zbadano jak oszczędzają Polacy. 

  • Z roku na rok stabilizuje się odsetek osób, uważających, że warto oszczędzać. Na przestrzeni 4 lat wzrósł on o blisko 10 p.p., aby utrzymywać się na poziomie 90%.
  • Jedynie co około drugi Polak deklaruje, że zgromadził wystarczające oszczędności, które dla blisko 40% oznaczają kwotę między 4 a 10 tys. zł.
  • Najczęściej oszczędzamy na koncie oszczędnościowym (38,9%) oraz na rachunku bieżącym (36,2%). Niemal co czwarty badany odkłada w przysłowiowej skarpecie. Co ciekawe, najrzadziej z tej ostatniej formy korzystają osoby starsze.

Jak się okazało, 90% Polaków uważa, że oszczędzać warto, choć jedynie 55% czuje się zabezpieczonych finansowo. Jak mówi Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska, to pandemia sprawiła, że coraz więcej osób chce oszczędzać. Mimo sporadycznych impulsywnych zakupów, Polacy poważnie podchodzą do budowania zabezpieczenia finansowego na przyszłość.

Najnowszy Barometr Providenta potwierdził istnienie trendu, który można było zaobserwować już w latach 2019–2020. Odsetek Polaków, którzy zgadzają się ze stwierdzeniem, że warto oszczędzać i mieć zapasowe środki finansowe, utrzymuje się na wysokim poziomie i oscyluje wokół 90%. Jeszcze w 2018 roku skłonność do oszczędzania deklarowało zaledwie 78% respondentów, a w 2017 roku 81%.

Dla 20% Polaków kwotą, która powoduje, że czują się bezpiecznie, jest już 1 tys. zł. 37% Polaków mówi, że bezpieczną poduszkę finansową gwarantuje im kwota między 4 a 10 tys. zł, natomiast 1/4 uważa, że minimalna kwota to 10 tys. zł.

Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska

Niezależnie od kwoty prawie 55% respondentów deklaruje, że udało im się zgromadzić oszczędności, które uważają za wystarczające, aby czuć się bezpiecznie. To wynik o około 2,5 p.p. lepszy niż rok temu. Jeszcze w 2019 roku aż 61,4% Polaków czuło się zabezpieczonych finansowo.

Cel oszczędności Polaków jest podobny jak w poprzednich latach. 54,2% oszczędza na tzw. czarną godzinę. 23,1 proc. odkłada pieniądze na remont i umeblowanie mieszkania, a tyle samo Polaków zbiera środki na wakacyjny wyjazd i podróże. 19 proc. badanych oszczędza na nowy samochód.

Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska

Jak oszczędzają Polacy?

Nieco ponad 25% badanych przeznacza na oszczędności te środki finansowe, które zostały im na koniec miesiąca. Podobny odsetek przyznaje, że nie ma żadnej strategii oszczędzania i nieregularnie odkłada różne kwoty. Co piąty ankietowany każdego miesiąca systematycznie odkłada z góry założoną kwotę. Najczęściej oszczędzamy na koncie oszczędnościowym (38,9%) oraz na rachunku bieżącym (36,2%). Niemal co czwarty badany odkłada w przysłowiowej skarpecie.

Dobrą metodą oszczędzania jest odkładanie na początku miesiąca określonej kwoty i założenie, że jej po prostu nie mamy do dyspozycji. Na koniec roku możemy być bardzo mile zaskoczeni wysokością oszczędności.

Karolina Łucza

Co ciekawe Barometr Providenta przeczy stereotypowi, że z takiego sposobu gromadzenia środków najczęściej korzystają seniorzy. Wśród respondentów z najstarszej grupy wiekowej to rozwiązanie stosuje zaledwie 17,4% – jest to najniższy odsetek wśród wszystkich grup.

Zakupy impulsowe i nieplanowane wydatki deklaruje zdecydowana większość Polaków

Wysoki poziom skłonności do oszczędzania nie przeszkadza Polakom poszaleć czasami podczas zakupów. 77% badanych mówi o tym, że zwykle wydaje więcej, niż zakładało. W tej sytuacji zdecydowanie częściej znajdują się kobiety (82,6% vs. 71,8% u mężczyzn). Z kolei 67,7% respondentów kupuje nieplanowane produkty pod wpływem impulsu. To też zdecydowanie częściej zdarza się kobietom. Aż 3/4 respondentek przyznaje się do takich zakupów. Mężczyzn deklarujących impulsywne zakupy jest o 16,6 p.p. mniej.

Jak pokazują wyniki, wciąż mamy pewne problemy z zaplanowaniem zakupów i zdarza się nam skusić na atrakcyjną promocję czy przekroczyć ustalony budżet. Jednak aż 83,4% Polaków deklaruje, że nie wydaje na impulsywne zakupy pieniędzy odkładanych na inny cel.

Karolina Łucza

 

Źródło: informacja prasowa

Reklama